"Wołyń". Rozmowa z twórcami filmu

O filmie „Wołyń” rozmawiamy z jego twórcami: reżyserem i autorem scenariusza Wojciechem Smarzowskim, autorem zdjęć Piotrem Sobocińskim jr, aktorką Michaliną Łabacz, producentami Dariuszem Pietrykowskim i Feliksem Pastusiakiem (Film It), Ewą Drobiec (charakteryzacja) i Magdaleną Jadwigą Rutkiewicz-Luterek (kostiumy).

Nowy film Wojciecha Smarzowskiego opowiada o ludobójstwie na Kresach. „Wołyń” to jedna z większych produkcji polskiej kinematografii ostatnich lat. Akcja filmu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego.

– Ten film kosztował mnie bardzo dużo emocji, ale to są emocje rozłożone na trzy i pół roku. Myślę, że widz, który pójdzie na ten film dostanie bardzo dużą porcję emocji i wzruszeń. Nie tylko wiedzy na temat tamtych czasów – mówi o swoim najnowszym projekcie filmowym „Wołyń” Wojciech Smarzowski.

Premiera filmu jest planowana na październik 2016 roku. Dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego wyniosło łącznie 6 mln zł i jest to maksymalne możliwe dofinansowanie dla filmu historycznego zgodnie z obowiązującymi Programami Operacyjnymi PISF.

Od 3 marca „Fundacja na rzecz filmu Wołyń” prowadzi zbiórkę pieniędzy, które umożliwią realizację brakujących scen do filmu. Numer konta bankowego, na które można dokonywać wpłat, znajduje się na oficjalnej stronie „Fundacji na rzecz filmu Wołyń” filmwolyn.org.

„Wołyń”. Rozmowa z twórcami filmu. Transkrypcja (plik .rtf)

21.03.2016