Wręczenie nagród im. Andrzeja Munka

1 lutego o godz. 18:00 w Szkole Filmowej w Łodzi po raz kolejny wręczone zostaną Nagrody im. Andrzeja Munka – za najlepszy debiut reżyserski i operatorski. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności.

Komu warto się przyglądać?

Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 1965 roku, nagrodę otrzymał wówczas Jerzy Skolimowski (za film „Walkower”). Konkurs organizuje Szkoła Filmowa w Łodzi, dedykowany jest on reżyserom i autorom zdjęć, którzy debiutują w pełnometrażowej fabule. Nagroda w Konkursie ma wskazywać tych debiutantów, których karierom filmowym warto się przyglądać, a oprócz prestiżu przynieść ma promocyjne wsparcie debiutanckiej produkcji. Wśród laureatów Konkursu w trakcie ponad 50-ciu lat jego trwania byli m.in. Krzysztof Kieślowski za „Personel” (1975 r.), Andrzej Żuławski za „Trzecią część nocy” (1971 r.), Mariusz Grzegorzek za „Rozmowę z człowiekiem z szafy” (1993 r.) czy Łukasz Barczyk za „Patrzę na Ciebie Marysiu”(1999 r.).

W tym roku do Konkursu zgłoszono osiemnaście filmów, m.in. „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Kamper” Łukasza Grzegorzka, „Maquinaria Panamericana” Joaquina del Paso, „Intruz” Magnusa von Horna, „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego czy „Zud” Marty Minorowicz (pełna lista zgłoszonych filmów znajduje się na stronie: www.konkursmunka.pl). W Kinie Szkoły Filmowej odbyły się projekcje konkursowe wszystkich filmów – czas na werdykt – ogłosi go 1 lutego Jury, które pracuje w składzie: Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska i Michał Dymek.

Andrzej Munk 

był studentem Szkoły Filmowej w Łodzi, studiował sztukę operatorską i reżyserię. Od 1957 roku aż do śmierci był wykładowcą łódzkiej Szkoły. Autor paradokumentalnego „Błękitnego krzyża” (1955 r.) i filmów fabularnych: „Człowiek na torze” (1956 r.), „Eroica” (1957 r.), „Zezowate szczęście” i „Pasażerka”. Za reżyserię „Błękitnego krzyża” odebrał nagrodę MFF w Wenecji, za „Człowieka na torze” – Kryształowy Glob – nagrodę MFF w Karlowych Warach. Zginął tragicznie w 1961 roku, w wieku zaledwie 40 lat, zostawiając po sobie niedokończoną „Pasażerkę”. Ukończony przez Witolda Lesiewicza film został nagrodzony na MFF w Cannes i MFF w Wenecji. Filmografia Andrzeja Munka jest bardzo krótka a jednocześnie niezwykle wyrazista. Stworzył filmy niepokorne, odważne, wręcz – brawurowe. I takich samych bohaterów. Munk swoimi filmami dyskutował z narodowymi mitami, podważał utrwalone w świadomości społeczeństwa pewniki, tworzył bohaterów wplątanych w tryby historii i polityki. Umiejętnie żonglował powagą i dowcipem, dokumentalnym ujęciem świata i jego pełną fantazji groteskową wizją. Właśnie takich filmów – odważnych, poszukujących nowych środków wyrazu, idących pod prąd, szuka Jury Konkursu im. Andrzeja Munka.

1 lutego (środa) 2017, godz. 18:00, Studio TV, bud. Z, Szkoła Filmowa w Łodzi.

W programie wydarzenia:

  • Wręczenie nagród im. Andrzeja Munka
  • Soniamiki gra Munka
  • Projekcje filmów laureatów

Informacja prasowa

24.01.2017