Wręczenie Nagród im. K. Mętraka

25 lipca podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty po raz czternasty zostały wręczone Nagrody im. Krzysztofa Mętraka w konkursie dla młodych krytyków filmowych. W tym roku na konkurs nadesłano 82 zgłoszenia.

 

W jednej z sal wrocławskiego kina Helios spotkali się jurorzy konkursu oraz laureaci tegorocznej edycji. Spotkanie otworzyli przewodnicząca jury Anna Osmólska-Mętrak oraz reżyser Janusz Zaorski.

 

Zwycięzców wyłoniło jury XIV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka w składzie: Darek Arest, Paweł T. Felis, Marek Hendrykowski, Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz, Mateusz Werner i Janusz Zaorski.

 

Laureaci pierwszych trzech nagród to: Mikołaj Marcela, Błażej Hrapkowicz i nagrodzona Grand Prix Agnieszka Jakimiak. Wszystkie nagrodzone teksty znalazły się na stronie Festiwalu Era Nowe Horyzonty: www.enh.pl.

 

Od kilku lat laureat głównej nagrody proponuje festiwalowej publiczności wybrany przez siebie film, który prezentowany jest po ceremonii wręczenia nagród. Tegoroczna laureatka zdecydowała się pokazać film „Rozpacz” Rainera Wernera Fassbindera z 1978 roku.

Agnieszka Jakimiak w żartobliwy sposób uzasadniała swój wybór: – Widziałam ten film 6 lat temu i niezbyt go pamiętam. Pamiętam, że wywarł na mnie olbrzymie wrażenie, że jest dziwny, długi i jest pierwszym i jedynym anglojęzycznym filmem Fassbindera – najważniejszego reżysera wszechczasów, jak wszyscy wiemy. Zapraszam serdecznie, film trwa 120 minut i występuje w nim Dirk Bogarde – jak zwykle w podwójnej, potrójnej, poczwórnej roli.

26.07.2010