Wręczono nagrody miesięcznika "Kino"

12 kwietnia w kinie „Elektronik” Warszawskiej Szkoły Filmowej wręczono nagrody miesięcznika „Kino”: Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz Nagrodę im. Bolesława Michałka. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Ceremonię wręczenia nagród poprowadzili dziennikarze Kamil Dąbrowa i Grzegorz Markowski. Prezes Fundacji „Kino” Jacek Cegiełka przed rozdaniem nagród zaprezentował krotki materiał filmowy poświęcony Andrzejowi Wajdzie. „Musimy pożegnać osobę, która była dla nas bardzo ważna. Nie tylko dlatego, że był to mistrz polskiego kina, którego filmy podziwiamy i będziemy podziwiać. Pan Andrzej Wajda bardzo nam pomagał i przy obu nagrodach, które dzisiaj wręczamy, i w trudnych sytuacjach miesięcznika „Kino” – podkreślił.

Nagroda im. Bolesława Michałka

Nagroda im. Bolesława Michałka to przyznawana od 1997 roku przez miesięcznik „Kino” nagroda dla najlepszej polskiej książki traktującej o filmie i historii kina. Wśród jej laureatów znaleźli się w ubiegłych latach m.in. Adam Garbicz, Konrad Klejsa, Alicja Helman czy Karolina Kosińska. W tym roku nominowano trzy pozycje: „Historię polskiego filmu dokumentalnego (1896-1944)” Małgorzaty Hendrykowskiej, „Postkolonialną Europę” Krzysztofa Loski oraz „Cybulski. Podwójne salto” Doroty Karaś. Jury nagradzając tę ostatnią zwróciło uwagę, że jest to „właściwie książka reporterska, ale dużej klasy” – mówił Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy i przedstawiciel Jury. „Z masy faktów, komentarzy, jak z puzzli budujemy konstrukcję losów Zbyszka Cybulskiego” – podkreślał.

„Zorientowałam się, że jestem jedyną nominowaną, która nie ma tytułu profesora. To może tylko świadczyć o skali mego zdumienia i ogromnej radości” – mówiła odbierając nagrodę Dorota Karaś, dziennikarka i reporterka. „Chciałam napisać książkę, która będzie ciekawa nie tylko dla branży filmowej, dla świata artystycznego, dla aktorów, reżyserów i osób, które pamiętają Cybulskiego, ale też dla zwykłego czytelnika” – podkreślała autorka nagrodzonej książki.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

Istniejąca od 1969 r. (nie była przyznawana w l. 1995-2005) nagroda ma na celu wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. Nagrodę za rok 2016 otrzymała Marta Nieradkiewicz za role w filmach „Kamper” Łukasza Grzegorzka i „Zjednoczonych Stanach Miłości” Tomasza Wasilewskiego.

„Wszechstronność i olbrzymi potencjał. Wdzięk i osobowość ekranowa rokują wielkie nadzieje w przyszłych pracach” – podkreślał wręczając nagrodę Jerzy Stuhr dodając, że decyzja Jury była jednomyślna.

„Bardzo serdecznie chciałam pogratulować moim kolegom i powiedzieć im, że bardzo się cieszę, że byłam razem z nimi nominowana. Uważam, że ten skład był bardzo silny i to był zaszczyt stać obok was. Chciałam też podziękować moim reżyserom za to, że dali mi szansę na dwa tak różne spotkania” – mówiła aktorka.

„Gratuluję wszystkim filmowcom tego, że polska widownia wróciła na polskie filmy. A młodym aktorom gratuluję wspaniałych ról w tych filmach” – mówiła podczas ceremonii przedstawicielka kapituły nagrody – Agnieszka Odorowicz (Cyfrowy Polsat), która wręczyła nominowanym pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji: www.nagrodacybulskiego.pl.

Marta Sikorska

 

13.04.2017