Współfinansowane przez PISF „Kawki na drodze” czeskim kandydatem do Oscara

„Wiadomość, że «Kawki na drodze» zostały czeskim kandydatem do Oscara cieszy mnie podwójnie. Po pierwsze Olmo Omerzu to nie tylko pracowity i sumienny reżyser, ale też ciepły i serdeczny człowiek, któremu bardzo kibicuję. – mówi producentka Natalia Grzegorzek. „Po drugie wszystko, co się dzieje wokół filmu, od nagrody dla najlepszego reżysera w Karlowych Warach począwszy, dowodzi, że intuicja, którą miałam po przeczytaniu scenariusza była słuszna. Powstał wyjątkowy film i jestem dużą szczęściarą, że pierwsza koprodukcja mniejszościowa Koskino odbyła się u boku tak znakomitego partnera jak Jiri Konecny z Endorfilm.”

„Kawki na drodze”

„Kawki na drodze” to kameralne i subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało – jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży. Autorem scenariusza jest Petr Pýcha, a autorem zdjęć – Lukáš Milota. Poza producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, scenariusz i dialogi przełożyła z języka czeskiego na polski Karolina Błażejczak, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W najbliższym czasie w Polsce film można będzie zobaczyć podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – „Kawki na drodze” znalazły się w prestiżowej sekcji Polonica. 

Światowa premiera filmu w Karlowych Warach

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, gdzie film otrzymał dwie nagrody w Konkursie Głównym: za najlepszą reżyserię oraz wyróżnienie Jury Ekumenicznego za poetyckie zdjęcia i historię, która pokazuje zmianę naiwnych marzeń i odnalezienie nowych perspektyw życia i domu. Film zebrał również dobre recenzje. W prestiżowym magazynie Variety czytamy o zachwycającym filmie drogi, zwrócono również uwagę na dopasowane do historii zdjęcia, świetny montaż oraz muzykę. Chwalono także młodych aktorów – naturszczyków Tomášu Mrvíce oraz Janie Františku Uherze. Z kolei recenzenci w Cineuropa oraz Cin-vue przyznali filmowi 4 na 5 gwiazdek. Polska premiera filmu odbyła się w lipcu podczas Festiwalu Transatlantyk, z kolei międzynarodowa podczas trwającego obecnie Festiwalu Filmowego w Toronto. W październiku „Kawki na drodze” prezentowane będą podczas Festiwalu BFI w Londynie w sekcji Journey.

Olmo Omerzu to urodzony w Słowenii reżyser realizujący swoje filmy Czechach. Zadebiutował w 2011 roku filmem „Noc jeszcze młoda”, który po udanej premierze na sekcji Forum Berlinale w 2012 był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych i Odkrycie Roku. W 2015 Omerzu skończył swój drugi film fabularny „Rodzina nade wszystko” – koprodukcję międzynarodową we wsparciu funduszy Media i Eurimages. Swoją premierę miał na San Sebastian IFF. Otrzymał nagrodę za największy wkład artystyczny na Tokio IFF, a przez Czeskich Krytyków został uznany Filmem Roku.

Informacja prasowa


14.09.2018