"Wszystkie nieprzespane noce" w amerykańskich kinach

Nagrodzony na festiwalu Sundance i współfinansowany przez PISF film „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka 7 kwietnia 2017 wszedł na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych.

„Ten film nie jest ani pretensjonalny, ani oczywisty. Pokazuje chwile, ale wiesz, że niosą one większe znaczenie. Ten film jest po prostu przepiękny. Znakomicie wyreżyserowany, zrobiony z miłością i szacunkiem. To taki film, że gdy go zobaczysz to na pewno zapamiętasz na dłużej” – tak o „Wszystkich nieprzespanych nocach” mówił w wywiadzie dla PISF selekcjoner Sundance Hussain Currimbhoy.

Film prezentowany i nagradzany na światowych festiwalach

Michał Marczak za swój ostatni film otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego reżysera w międzynarodowym konkursie dokumentalnym (World Cinema Documentary Competition) na festiwalu Sundance 2016, a także m.in. Nagrodę Publiczności na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Film w Ameryce Północnej pokazywany był na takich festiwalach jak Hot Docs, True/False czy Full Frame. W Europie prezentowano go m.in. w Konkursie Filmów Dokumentalnych podczas 51. MFF w Karlowych Warach.

W styczniu 2017 twórcy filmu otrzymali w Nowym Jorku nagrodę Heterodox Award (przeznaczoną dla twórców realizujących filmy na pograniczu dokumentu i fikcji) w ramach Cinema Eye Awards. Polsko-brytyjska koprodukcja nominowana była także w 3 innych kategoriach Cinema Eye Awards: Najlepsze Zdjęcia (Michał Marczak, Maciej Twardowski), Najlepsza Muzyka (Lubomir Grzelak) oraz kategorii The Unforgettables, honorującej bohaterów filmów dokumentalnych – tutaj nominację uzyskał Michał Huszcza. Warto podkreślić, iż Michał Marczak do nagród Cinema Eye Honors był nominowany już po raz trzeci. W 2012 roku jego film „Koniec Rosji” był nominowany w kategorii Najlepszy Debiut, natomiast w 2014 roku do nagrody Spotlight był nominowany dokument „Fuck for Forest”.

Błyskotliwy portret współczesnych polskich dwudziestolatków

Krzysiek kończy trwający pięć lat związek z pierwszą dziewczyną i przeprowadza się do mieszkania najlepszego kumpla, Michała. Obaj rzucają się w wir nocnego życia, od kameralnych „domówek” przez imprezy klubowe i plenerowe festiwale. Nie przejmują się niczym, nie ustając w pogoni za znalezieniem swojego miejsca w życiu. Ze szczerych rozmów, całonocnych zabaw i wędrówek wyłania się obraz marzeń, ale także lęków i frustracji. Nagłe pojawienie się w ich życiu byłej dziewczyny Michała – tajemniczej Evy, wystawi ich przyjaźń na próbę. Pulsująca w rytmie uczuć i muzyki historia opowiedziana zostaje z perspektywy przyjaciół uwikłanych w miłosny trójkąt.

Film współfinansowany przez PISF

„Wszystkie nieprzespane noce” to polsko-brytyjska koprodukcja, powstała w wyniku współpracy Endorfina Studio (odpowiedzialnego m.in. za wielokrotnie nagradzany dokument „15 stron świata”) i Pulse Films (producenta m.in. „20 000 dni na Ziemi”). Koproducentami filmu są Telewizja Polska, Mazowiecki Fundusz Filmowy oraz Fundacja Moma Film. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Sundance Institute i Brit Doc Circle Fund. Film wszedł do kin w Polsce 4 listopada 2016 r. Jego dystrybutorem jest Kino Świat.

Dystrybutorem filmu w USA jest powstała w 1997 r. firma The Orchard, specjalizująca się w kinie artystycznym. W jej katalogu obok filmu Michała Marczaka znajdują się m.in. takie tytuły jak nominowany do Oscara dokument „W krainie karteli” Matthew Heinemana czy „Neruda” Pablo Larraína.

Więcej informacji: www.facebook.com/AllTheseSleeplessNights.

29.03.2017