Wybierz najlepszy film warsztatów „Zabytkomania”

Do 30 czerwca można zagłosować w plebiscycie na najpopularniejszy film zrealizowany podczas warsztatów Studia Filmoteki Szkolnej „Zabytkomania”. 

Plebiscyt na najpopularniejszy film warsztatów

W dniach 25 kwietnia – 5 maja 2016 roku w pięciu miejscowościach w Polsce – Tarnowie, Przemyślu, Zamościu, Lublinie i Piasecznie – odbyły się dwudniowe warsztaty Studia Filmoteki Szkolnej „Zabytkomania”. Efekt pracy uczniów, którzy po zajęciach dotyczących lokalnego dziedzictwa kulturowego, zrealizowali krótkie felietony pod opieką profesjonalistów, został udostępniony na stronie www.filmotekaszkolna.pl/zabytkomania, na której znajdują się także formularze głosowania.

„Zabytkomania” – nakręć film o lokalnym dziedzictwie

Plebiscyt towarzyszy drugiej edycji konkursu „Zabytkomania”, który również trwa do 30 czerwca.  Filmy nakręcone przez uczniów mogą zainspirować młodych twórców do udziału w konkursie. „Zabytkomania” skierowana jest bowiem do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentów i absolwentów szkół filmowych oraz pasjonatów zabytków i dziesiątej muzy. Celem konkursu jest rozwijanie pasji filmowej wśród młodych osób, połączone z upowszechnianiem wiedzy o zabytkach i lokalnym dziedzictwie kulturowym.

W tym roku do konkursu można zgłosić film związany z Pomnikami Historii, dziedzictwem niematerialnym, czyli tradycjami, obrzędami, zwyczajami, a także spot promocyjny dedykowany Europejskim Dniom Dziedzictwa.

Nagroda dla najlepszych filmów oraz ogłoszenie, który felieton zwyciężył w głosowaniu internautów, wręczona zostanie 29 września 2016 roku podczas Gali drugiej edycji konkursu „Zabytkomania”, organizowanej w kinie Kultura w Warszawie. 

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.nid.pl.

Projekt „Zabytkomania” realizowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Informacja prasowa

22.06.2016