Wyborny dowcip i lapidarność formy. 85 lat Witolda Giersza

Witold Giersz
Witold Giersz. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Od wielu lat zaraża dzieci swoją miłością do kina. Bez trudu udziela wyczerpujących odpowiedzi na pytania nawet najbardziej dociekliwych widzów. W kontakcie z najmłodszymi emanuje ciepłem i życzliwością.

 

Jest wybitnym polskim twórcą, którego dorobek odbił się głębokim echem nie tylko w polskiej, ale i ogólnoświatowej animacji.

Bielsko-Biała, Warszawa, Poznań, Łódź

Urodzony 26 lutego 1927 roku w Poraju pod Częstochową, Witold Giersz, studiował ekonomię w Katowicach. Przygodę z animacją rozpoczął w 1950, gdy odpowiedział na anons Spółdzielni Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Po czterech latach był już asystentem reżysera i głównym animatorem.

 

Jest twórcą warszawskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które po usamodzielnieniu w 1958 nosi nazwę Studia Miniatur Filmowych.

 

W 1956 roku debiutował filmem „Tajemnica starego zamku” w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Od 1958 roku związał się ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie.

 

Przez wiele lat współpracował też z poznańskim Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych, gdzie realizował między innymi animowane etiudy muzyczne.

 

Ważną datą w artystycznym życiorysie jubilata jest rok 1974, kiedy to został absolwentem wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

Międzynarodowe uznanie

Jest laureatem wielu nagród na światowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie, Oberhausen, Melbourne, Edynburgu, Santa Barbara, Cannes.

 

Film „Kaskader” z 1972 roku na krakowskim Festiwalu Filmowym wyróżniony został za wyborny dowcip i lapidarność formy. 20 stycznia 2012 Witold Giersz odebrał nagrodę specjalną CIFEJ za całokształt twórczości. CIFEJ (Centre International du Film pour l’Enfance et la Jeunesse) to międzynarodowa organizacja zajmująca się problematyką filmu i twórczości audiowizualnej dla dzieci i młodzieży.

 

Jest członkiem Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie.

 

Przed pięcioma laty Stowarzyszenia Filmowców Polskich wyróżniło go swą nagrodą za wybitne osiągnięcia artystyczne. Rok później otrzymał Nagrodą Specjalną „Platynowe Koziołki” za dorobek twórczy w dziedzinie filmu animowanego dla dzieci na 26 Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu.

Twórca i wychowawca

Do najwybitniejszych filmów Witolda Giersza należą malowane techniką olejną animacje „Mały western”, „Czerwone i czarne”, „Koń”, „Pożar”. Ważne miejsce w jego bogatej twórczości zajmuje film lalkowy „Oczekiwanie” zrealizowany wspólnie z Ludwikiem Perskim.

 

Ważne miejsce w twórczości Giersza zajmują filmy animowane dla dzieci, wśród nich słynny serial „Proszę słonia” obsypany wieloma nagrodami oraz „Tytus, Romek i A’Tomek”, według kultowego komiksu Papcia Chmiela. W filmowej realizacji Giersz był autorem scenariusza i kierownikiem serii.

 

Jako ceniony wykładowca wychował kilka pokoleń filmowców animatorów.

 

Jan Bończa-Szabłowski

26.02.2012