Wydarzenia branżowe na 42. FPFF

Prezentacje nowych technologii filmowych, warsztaty oraz spotkania i dyskusje na tematy dotyczące rozwoju polskiej kinematografii – program 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obok pokazów filmowych obejmuje liczne wydarzenia branżowe.

Akademia Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego

Polskie kino rozwija się z roku na rok. Obok debiutujących twórców i premierowych filmów pojawiają się też technologie, które umożliwiają coraz bardziej nowatorskie tworzenie obrazu. Dzięki innowacjom film polski dorównuje światowej branży w zakresie sprzętu, oprogramowania i rozwiązań w procesie kreacji. Podczas Festiwalu w Gdyni odbędzie się dwudniowa prezentacja aktualnych trendów w branży filmowej i możliwości technologicznych polskich studiów filmowych.

Środa, 20 września, Scena Kameralna Teatru Muzycznego

 • 10.00-12.00, Capital24: Trendy, które zmieniają kino
 • 15.00-17.00, StoryCode WAW on Tour – Kino 360

Czwartek, 21 września, Multikino, Sala 8

 • 10.00-12.00, Platige Image: Efekty wizualne w przemyśle filmowym i koncepcja Platige 3D Live Theater
 • 12.30-14.30, DiFactory: Nowe trendy w korekcji barwnej filmu fabularnego
 • 15.00-16.30, Orka Film: Efekty specjalne w filmach zakwalifikowanych do Konkursu Głównego
 • 17.00-18.30, Pokaz filmu „Bracia Lumière” reż. Thierry Fremaux

Partnerem Głównym wydarzenia jest PKO Bank Polski.

Gdynia Industry

Już po raz drugi Festiwal zaprasza twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych do dyskusji w ramach Gdynia Industry, które przez trzy dni będą trwały na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego.

Środa, 20 września

 • 12.30-14.30, Panel: Kino dla młodego widza
 • 17.30-19.30, Ktoś to napisał! – spotkanie z członkami Zarządu Federacji Scenarzystów Europejskich

Czwartek, 21 września

 • 11.00-12.30, Wielkość ekranu, czyli kino w czasach dystrybucji on-line
 • 13.00-14.30, Promocja polskiego filmu za granicą
 • 15.30-17.00, Pozyskiwanie finansowania filmowego. Utarte ścieżki oraz niezbadane lądy
 • 17:30-19:00, Seriale premium – dlaczego warto inwestować w produkcję seriali wysokiej jakości?

Piątek, 22 września

 • 11.00-12.30, Nic się nie dzieje proszę pana. Nic? Dyskusja o rynku polskiej animacji
 • 13.00-14.30, Development filmu historycznego. Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawia projekt filmu o Janie Nowaku Jeziorańskim
 • 17.00-18.30, „Panoptikum”. O ekonomii kina, klastrach, festiwalach
 • Wydarzenia w ramach Akademii Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego oraz Gdynia Industry odbędą się na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego (wejście od ulicy Baduszkowej) oraz w Multikinie, w sali nr 8. Wstęp jest BEZPŁATNY, jednak konieczna jest rezerwacja miejsc poprzez akredytację, karnet lub pobranie darmowej wejściówki w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego, Multikina i Teatru Muzycznego.

Audiomovie

20 września 2017 (środa) o godz. 16:30 w Gdyńskim Centrum Filmowym (Sala Morskie Oko) odbędzie się prezentacja AUDIOMOVIE – systemu do obsługi audiodeskrypcji i audionapisów na potrzeby seansów kinowych, pokazów festiwalowych i telewizji. Korzystać mogą z niego osoby z dysfunkcją wzroku, ale także osoby startsze i te, którym czytanie napisów sprawa trudność.

Od środy do piątku AUDIOMOVIE będzie miało również swoje stoisko w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Podczas 42. FPFF odbędą się również między innymi:

Produkcyjne Warsztaty Filmowe FilmPRO

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych PSC, Magazyn „FilmPRO” i Panavision Polska zapraszają na warsztaty operatorskie z obiektywami Panavision Primo 70 i kamerą Red Epic Helium 8K prowadzone przez Arkadiusza Tomiaka. Hotel Mercure Gdynia, piątek 22 września, godzina 11.00.

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich, największej w kraju organizacji zrzeszającej ludzi filmu, są od lat miejscem dyskusji o najistotniejszych zagadnieniach dotyczących środowiska filmowego. Hotel Mercure Gdynia, sobota 23 września, godzina 12.00.

Konferencja prasowa Narodowego Centrum Kultury Filmowej

Największa wystawa o historii kina polskiego powstanie w Łodzi. Jej założenia, plany rozwoju i harmonogram działań na najbliższe dwa lata przedstawią władze Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, środa 20 września, godzina 10.00.

Książka Roku. Nagroda Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami

Nagroda PTBFM za najlepszą książkę roku przyznawana jest za monografię autorską w zakresie badań nad filmem i mediami w dwóch kategoriach: Książka Roku i Debiut Roku. Uroczystość wręczenia nagrody, Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, środa 20 września, godzina 14.30

Sponsorami Głównymi 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są PKO Bank Polski i PKN ORLEN. Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdyni. Współorganizatorzy: Telewizja Polska SA, HBO Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Rozwoju. Festiwal rozpocznie się 18 września i potrwa do 23 września 2017 roku.

Informacja prasowa 

13.09.2017