Wykład mistrzowski "Jak to się robi w Danii"

11 maja o godz. 18.00 w warszawskiej Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski (masterclass) zatytułowany „Jak to się robi w Danii: studium produkcji filmu „Armadillo – wojna jest w nas””, którego głównym tematem będzie analiza procesu produkcji filmu „Armadillo – wojna jest w nas” (Armadillo) Janusa Metza.

 

„Armadillo” to największy sukces kina dokumentalnego 2010 roku. Wyróżniony Nagrodą Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes film w samej 5,5-milionowej Danii obejrzało przeszło 155 tysięcy widzów. W dyskusji udział wezmą reżyser filmu Janus Metz oraz Michael Haslund-Christensen – konsultant Duńskiego Instytutu Filmowego przy produkcji filmu. Opowiedzą oni o niezwykle trudnym procesie realizowania i produkcji filmu. Wspólnie z uczestnikami zastanowią się również, czy w Polsce mógłby powstać podobny obraz i dlaczego to Duńczykom, a nie Polakom, których misja wojskowa w Afganistanie jest znacznie liczniejsza, udało się go zrealizować.

 

Spotkaniu będzie towarzyszył specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Armadillo – woja jest w nas” (film wejdzie na ekrany polskich kin 13 maja). Będzie to wyjątkowa okazja, aby nie tylko zobaczyć przedpremierowo film, ale również poznać jego twórców i szczegóły produkcji.

 

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną również trzy inne duńskie produkcje dokumentalne, które znalazły się w programie 8. festiwalu Planete Doc:

  • „Męski erotyk” / „Erotic Man” Jørgena Letha (2010) – najnowszy autobiograficzny film reżysera-ikony eksperymentalnego kina dokumentalnego, kultowego twórcy duńskiej Dogmy, nauczyciela Larsa von Triera, w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny; reżyser będzie gościem festiwalu
  • „Dobre życie” / „Good Life” Evy Mulvad (2010) – niecodzienna opowieść o tym, jak z bogacza stać się biedakiem i nie stracić poczucia dobrego smaku; poprzedni film Mulvad „Wrogowie szczęścia” / „Enemies of Happiness” (2006) otrzymał Nagrodę Główną Jury dla „najlepszego zagranicznego filmu dokumentalnego” na festiwalu Sundance w 2007 roku; reżyserka będzie gościem festiwalu
  • „Krew w twoim telefonie” / „Blood in the Mobile” Franka Piaseckiego Poulsena (2010) – wstrząsający dokument o powiązaniach przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo; reżyser będzie gościem festiwalu.

Duńskie filmy co roku goszczą w konkursach festiwali IDFA w Amsterdamie, Cannes, Sundance czy Berlinale, gdzie od lat odnoszą liczne sukcesy. Czy duński system produkcji filmów dokumentalnych jest najlepszy na świecie? Jaka jest tajemnica sukcesu Duńczyków i które rozwiązania systemowe powinniśmy przenieść na grunt Polski? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają biorący udział w wykładzie twórcy.

 

Spotkanie poprowadzi Michał Chaciński – dziennikarz TVP Kultura, nowy dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasach Kinoteki.

 

Informacja prasowa

11.05.2011