Wykłady Akademii Polskiego Filmu

16, 17 i 18 stycznia 2012 w Łodzi, Kielcach, Warszawie i Krakowie odbędą się kolejne pokazy i wykłady o polskich filmach, w ramach Akademii Polskiego Filmu, która jest inicjatywą PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

16.01.2012 – „Dług” i „Wojaczek” w Łodzi

16 stycznia 2012 odbędą się ostatnie zajęcia pierwszego cyklu Akademii Polskiego Filmu w Łodzi. Zostaną pokazane dwa filmy: „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego (1999) i „Wojaczek” w reżyserii Lecha Majewskiego (1999) Wieczór uświetni prelekcja profesora Tadeusza Lubelskiego, jednego z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie historii polskiej kinematografii, poświęcony obu filmom. Zajęcia rozpoczną się o godz. 17.00 w kinie Polonia w Łodzi.

17.01.2012 – „Aria dla atlety” i „Paciorki jednego różańca” w Kielcach

Akademia Polskiego Filmu działająca w kinie WDK w Kielcach, na drugich zajęciach w 2012 roku zaprezentuje filmy: „Aria dla atlety” w reżyserii Filipa Bajona z 1979 roku i „Paciorki jednego różańca” w reżyserii Kazimierza Kutza z 1979 roku. Po pokazie filmów wykład poprowadzi dr Monika Bator, adiunkt na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach.

18.01.2012 – „Pożegnania” i „Pociąg” w Warszawie

W trzecim tygodniu stycznia w Warszawie podczas zajęć Akademii, jej uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć dwa polskie filmy z 1958 i 1959 roku : „Pożegnania” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa oraz „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Warszawski wykład na temat filmów poprowadzi dr Jadwiga Bocheńska – Kołodyńska, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajęcia rozpoczną się o godz. 17.00 w kinie Kultura.

18.01.2012 – „Ostatni dzień lata” i „Baza ludzi umarłych” w Krakowie

W ramach Akademii Polskiego Filmu, która działa w Krakowie od października 2011 roku, w środę 18 stycznia zostaną pokazane filmy „Ostatni dzień lata” (1958) w reżyserii Tadeusza Konwickiego i Jana Laskowskiego i „Baza ludzi umarłych” (1958) w reżyserii Czesława Petelskiego. Zajęcia rozpoczną się o godz. 15.30 w budynku A na Kampusie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Wykład poprowadzi dr Marta Raczek.

Akademia Polskiego Filmu

Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Zajęcia Akademii są uznawane za przedmiot ogólnouniwersytecki przez warszawskie łódzkie, krakowskie i kieleckie wyższe uczelnie. Studenci mogą zaliczać każdy semestr na ocenę. W zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie osoby zainteresowane polskim filmem.

 

Współorganizatorami zajęć są: w Warszawie Fundacja Promocji Kina Film Polski i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w Łodzi Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w Kielcach Wojewódzki Dom Kultury, w Krakowie Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego. Partnerem Akademii jest Filmoteka Narodowa.

 

Akademia Polskiego Filmu powstała z inicjatywy i środków PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie Akademii: www.akademiapolskiegofilmu.pl.

11.01.2012