Wykłady Akademii Polskiego Filmu

2 i 4 stycznia 2012 w Łodzi i w Warszawie odbędą się kolejne pokazy i wykłady o polskich filmach, w ramach Akademii Polskiego Filmu, która jest inicjatywą PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

2.01.2012 – „Psy” i „Gry uliczne” w Łodzi

 

Pierwszy styczniowy wykład, który odbędzie się w ramach Akademii Polskiego Filmu w Łodzi, będzie dotyczył filmów: „Psy” (1992) w reżyserii Władysława Pasikowskiego i „Gry uliczne” w reżyserii Krzysztofa Krauzego (1996). Po projekcji filmów, któe zostaną pokazane w kinie Polonia, wykład na ich temat wygłosi dr Konrad Klejsa, adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego, jeden z laureatów Nagrody PISF za książkę „Kino bez tajemnic” w 2009 roku w kategorii Edukacja Młodego Widza. 

4.01.2012 – „Popiół i diament” i „Krzyż walecznych” w Warszawie

W pierwszym tygodniu stycznia w Warszawie podczas zajęć Akademii, jej uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć dwa filmy: „Popiół i diament” z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz „Krzyż walecznych” w reżyserii Kazimierza Kutza z 1959 roku. Warszawski wykład na temat filmów poprowadzi dr Rafał Marszałek. Wykład odbędzie się w kinie Kultura. 

Akademia Polskiego Filmu

Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Zajęcia Akademii są uznawane za przedmiot ogólnouniwersytecki przez warszawskie łódzkie, krakowskie i kieleckie wyższe uczelnie. Studenci mogą zaliczać każdy semestr na ocenę. W zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie osoby zainteresowane polskim filmem. 

 

Współorganizatorami zajęć są: w Warszawie Fundacja Promocji Kina Film Polski, w Łodzi Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w Kielcach Wojewódzki Dom Kultury, w Krakowie Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego. Partnerem Akademii jest Filmoteka Narodowa.

 

Akademia Polskiego Filmu powstała z inicjatywy i środków PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie Akademii: www.akademiapolskiegofilmu.pl.

21.12.2011