Wykłady otwarte - Sources 2 w Warszawie

W dniach 11-18 kwietnia w Warszawie odbędzie się sesja Sources 2 Script Development Workshops – renomowanego programu rozwoju projektów filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, od 20 lat wspieranego z unijnego funduszu MEDIA.

Sources 2 – wykłady otwarte

Organizatorzy zapraszają na cztery wykłady otwarte przeznaczone dla twórców i profesjonalistów polskiej branży audiowizualnej. Wydarzenia te towarzyszą siedmiodniowej sesji intensywnej pracy trzech grup warsztatowych prowadzonych przez uznanych konsultantów scenariuszowych. Spośród 13 uważnie wyselekcjonowanych projektów biorących udział w programie 7 jest z Polski. Wykłady otwarte stanowią także okazję do zawarcia cennych europejskich kontaktów stymulując tym samym powstawanie europejskich koprodukcji z polskim udziałem.

Program wykładów

 • 13 kwietnia (sobota) – godz. 18.00 – hotel Victoria Sofitel (Salon Saski)
 • Potencjał filmu dokumentalnego w cross-mediach. „Everyday Rebellion” – ruch społeczny o globalnym zasięgu? Wykład poprowadzą Arash T. Riahi i Arman T. Riahi (Iran/Austria), których wcześniejszy film – rozwijany w ramach Sources 2 – ‚For a Moment of Freedom’ kandydował do Oscara w 2010 r. Wykład w języku angielskim.

   

 • 14 kwietnia (niedziela) – godz. 11.30 – kino Kultura
 • „Papusza” – od dokumentacji do autorskiej wizji filmu. Development przy realizacji epickiego i poetyckiego filmu biograficznego. Wykład poprowadzą Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Wykład w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski.

   

 • 17 kwietnia (środa) o godz. 18.00 – hotel Victoria Sofitel (Salon Saski)
 • Innowacyjne i stymulujące twórczość sposoby zarządzania skojarzeniami, relacjami, synergiami w rozwijanych projektach. Wykład poprowadzi Paul Tyler (UK/ Dania) – wieloletni producent BBC, a obecnie niezależny konsultant i producent developmentu stosujący autorskie techniki optymalizujące proces kształtowania projektów audiowizualnych – m.in. wizualizacje za pomocą klocków Lego. Wykład w języku angielskim.

   

 • 18 kwietnia (czwartek) o godz. 17.00 – kino Kultura
 • Wykład Agnieszki Holland – ‚Sources of Inspiration’. Uniwersalne tematy i dramatyzacja wartości wynikające z adaptacji wydarzeń z historii Europy Wschodniej. „Gorejący krzew” – mini serial produkcji HBO. Projekcja filmu i wykład w języku angielskim.

Wydarzenie ze wsparciem PISF

Sources 2, Script Development odbywać się będzie w Polsce po raz pierwszy dzięki współfinansowaniu przez PISF, który zaprosił program do realizacji sesji stacjonarnej w Warszawie. Sources 2 ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich europejskich programów MEDIA dedykowanych developmentowi, działa nieprzerwanie od 1992 i odbył się już w ponad 20 krajach Europy wypracowując formułę skutecznego procesu rozwoju projektów filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych – zrealizowano już ponad 100 filmów, których projekty były rozwijane w ramach Sources 2.

 

W Polsce kompetencje i profesjonalne standardy developmentu dopiero się kształtują, dlatego PISF wspiera warsztaty, dzięki którym zwiększa się szansa projektów na zdobycie partnera europejskiego i dotarcie do międzynarodowej publiczności. Dlatego także ogromną wartością będzie możliwość obserwacji procesu prowadzonego przez uznanych europejskich konsultantów scenariuszowych, z którymi od wielu lat współpracuje program Sources 2.

Sources 2, Script Development Workshops

to 3-miesięczny program rozwoju projektu dedykowany scenarzystom, producentom, reżyserom. Podczas edycji zaczynającej się sesją w Warszawie grupy warsztatowe prowadzić będą: Eric Collins (Francja), Michael Seeber (Austria) i Gualberto Ferrari (Argentyna/Francja). Oprócz siedmiu projektów z Polski w sesji wezmą udział autorzy sześciu projektów m.in.: z Austrii, Belgii, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Uczestniczką z Rumunii jest producentka filmu „Pozycja dziecka” – zdobywcy Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2013.

 

Oczekiwanym rezultatem 3-miesięcznego development Sources 2 jest przygotowanie scenariusza lub szczegółowego treatmentu do prezentacji na międzynarodowym rynku produkcji filmowej w celu pozyskania finansowania na produkcję lub dalszy development.

 

Sources 2, Script Development Workshops organizowane są przez holenderską fundację Sources z biurem operacyjnym w Berlinie przy wsparciu Programu Media Unii Europejskiej. Producentem wykonawczym polskiej edycji jest Agencja Script Forum. Patronem warsztatów w Polsce jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Partnerem jest Media Desk Polska. Parterzy branżowi to Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Wajda School and Studio i Mazovia Warsaw Film Commission.

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o przesłanie zgłoszeń uczestnictwa w wykładach otwartych na adres: sources2@scriptforum.pl.

 

Więcej informacji na stronie www.sources2.de.

 

Na podstawie informacji prasowej

05.04.2013