Wykłady otwarte w ramach warsztatów TorinoFilmLab

TorinoFilmLab oraz Mazovia Warsaw Film Commission zapraszają na dwa wykłady otwarte poświęcone adaptacji filmowej, realizowane w ramach międzynarodowych warsztatów TorinoFilmLab – AdaptLab.

TorinoFilmLab 

TorinoFilmLab to całoroczne międzynarodowe laboratorium, które, poprzez szkolenia, rozwój i pomoc w finansowaniu projektów, wspiera młodych, utalentowanych scenarzystów, reżyserów oraz producentów filmowych.

Druga sesja AdaptLab w Konstancinie-Jeziornie

W tym roku druga sesja programu AdaptLab (skierowanego do doświadczonych scenarzystów zainteresowanych pracą nad adaptacją filmową) odbędzie się w Konstancinie-Jeziornie w dniach 10-16 czerwca. Warsztaty, realizowane dzięki funduszom unijnego programu Kreatywna Europa i we współpracy z EasyBusyProductions, uzyskały wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Mazovia Warsaw Film Commission. 

Wykłady otwarte – zgłoszenia

13 czerwca, w godz. 14:00 – 17:30 w Mazowieckim Instytucie Kultury, ul. Elektoralna 12 w Warszawie, odbędą się dwa wykłady otwarte, podczas których eksperci TorinoFilmLab opowiedzą o różnych aspektach związanych z adaptacją filmową dzieł literackich. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Udział w seminarium jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia należy kierować na adres: agata.czerner@torinofilmlab.it.

Termin składania zgłoszeń: 6 czerwca 2016 r.

Program wykładów otwartych 

  • 14:00 – 16:00, wykład Od opowieści do filmu, prelegentka: Isabelle Fauvel (Francja)

Adaptacja jako proces adopcji: zasady, zobowiązania, czas trwania, osobliwości. Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zamienić książkę w scenariusz filmowy.

Isabelle Fauvel jest założycielką firmy konsultingowej Initiative Film, w której  wyszukuje materiały, opracowuje koncepcje oraz prowadzi badania dopasowane do danego projektu filmowego, co sprawia, że staje się kluczowym partnerem przy realizacji adaptacji literackich. Ma bliskie kontakty z pisarzami, reżyserami i producentami na arenie międzynarodowej. Jej ambicją jest pomoc w procesie, który doprowadzi film na ekrany kin, tam gdzie jest to najtrudniejsze. Isabelle jest także aktywnym tutorem (Crossroads w Salonikach, Sofia’s Meetings, Meetings on the Bridge w Istambule, Namur Coproduction Forum i inne), wykłada na Sorbonie i w Mediterranean Film Institute oraz doradza firmom wydawniczym. Jest partnerem TorinoFilmLab i współzałożycielem AdaptLab.

  • 16:30 – 17:30, wykład dotyczący prawa autorskiego wygłosi Pierre-Emmanuel Mouthuy (Belgia)

Pierre-Emmanuel Mouthuy przedstawi główne zagadnienia prawne związane z adaptacją dzieł literackich na ekran (powieści, sztuk teatralnych, opowiadań, etc.), kładąc szczególny nacisk na kwestie związane z umowami nabycia praw i opcji. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najważniejsze zasady, których autorzy i producenci muszą być świadomi podczas negocjowania tego typu umów. Pierre-Emmanuel Mouthuy jest założycielem belgijskiej kancelarii Mouthuy Avocats, specjalizującej się w przemyśle rozrywkowym. Jako prawnik, Pierre-Emmanuel uczestniczy regularnie w międzynarodowych koprodukcjach filmowych i telewizyjnych oraz działa jako kluczowy radca prawny w kilku z najbardziej aktywnie działających firm produkujących filmy kina niezależnego w Belgii, Francji, Luksemburgu oraz innych krajach. Pierre-Emmanuel jest również ekspertem do spraw prawnych w kilku europejskich programach szkoleniowych przemysłu rozrywkowego.

Na podstawie informacji prasowej 

31.05.2016