Wyniki 7. edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego

Wiemy jakie filmy zostaną dofinansowane w ramach 7. edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego.

600 tysięcy złotych na filmy

Decyzja komisji przyznającej dofinansowanie została podjęta w oparciu o rekomendacje ekspertów. W roku 2013 projekty oceniali: Jacek Koprowicz, Michał Zabłocki, Greg Zglinski, Michał Bukojemski, Andrzej Sapija, Piotr Szczepański, Jadwiga Wendorff, Marek Skrobecki, Joanna Jasińska-Koronkiewicz. Dokładne kwoty dofinansowania zostaną określone po negocjacjach z producentami wybranych przez ekspertów produkcji. Na Łódzki Fundusz Filmowy w tym roku Miasto Łódź przeznaczyło 600 tysięcy złotych brutto.

Dofinansowane projekty

Filmy fabularne

  • „Małe stłuczki” w reżyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin (produkcja: KOI Studio z siedzibą w Łodzi): historia o przypadkowym spotkaniu trzech osób, które odmienia życie każdej z nich. Twórcy filmu w niebanalny sposób opowiedzą widzom o głębokich uczuciach, kryjących się w codziennych sprawach.
  • „Sąsiady” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza (produkcja: Studio Filmowe Kadr z siedzibą w Warszawie): obraz enklawy sąsiedzkiej, zamieszkującej jedną z łódzkich kamienic, koncentrujący się na monologu wewnętrznym poszczególnych postaci. Scenariusz filmu stanowi adaptację opowiadań „Sąsiady” i „Uśpieni”, Adriana Markowskiego.
  • „Siostra miłosierdzia” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (produkcja Opus Film z siedzibą w Łodzi): rozgrywająca się w latach 60. XX wieku opowieść o nowicjuszce, która przed złożeniem ślubów, konfrontuje się z historią własnej rodziny. Film pokazujący ciekawy fragment historii Polski, a także poruszający tematy uniwersalne i stawiający pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.
  • „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy (produkcja: Akson Studio z siedzibą w Warszawie): film poruszający temat jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń we współczesnej historii Polski – Powstania Warszawskiego. Wydarzenia pokazane zostaną z perspektywy młodych uczestników powstania, ludzi pełnych nadziei i entuzjazmu, którzy znaleźli się w ekstremalnej sytuacji.

Filmy dokumentalne

  • „Uwierzcie w koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk (produkcja: Wajda Studio sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie): historie ludzi przeżywających swoje prywatne „końce świata” ukazane na tle przepowiedni Apokalipsy, która rzekomo miała nastąpić w grudniu 2012 r. Przepowiednia Majów wykorzystana zostaje jako pretekst do przyjrzenia się ludzkim emocjom i zachowaniom w obliczu zmian..
  • „Na księżyc i dalej” w reżyserii Jacka Piotra Bławuta (produkcja: Studio Filmowe Rabarbar z siedzibą w Łodzi): dokument o relacjach rodzinnych i wspólnych marzeniach babci i wnuczka o podróżach, utrzymana w konwencji filmów Georges’a Mélièsa. Pełna ciepła opowieść o przemijaniu, pożegnaniach z bliskimi.
  • „Na żywo” w reżyserii Andrzeja Papuzińskiego (produkcja: Studio Filmowe Everest z siedzibą w Łodzi): film przedstawiający postać pochodzącego z Łodzi artysty działającego w dziedzinie sztuk wizualnych – Michała Batorego. Reżyser „Na żywo”, znany z filmów dokumentalnych, których bohaterami są artyści, tym razem przedstawi proces twórczy wykorzystując innowacyjne technologie filmowe.

Filmy animowane

  • „A Łódź i tak zostanie” w reżyserii Marcina Podolca (produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera z siedzibą w Łodzi): nostalgiczna podróż po mieście – po zaułkach, blokowiskach, zapomnianych ulicach – staje się pretekstem do pokazania Łodzi jako miejsca z wyjątkowym klimatem.
  • „Trzej królowie” w reżyserii Anny Błaszczyk (produkcja: WJT Wojciech Leszczyński z siedzibą w Łodzi): osnuta wokół biblijnej przypowieści, historia trzech bohaterów, których połączyła podróż do mistycznego celu.

Więcej informacji na stronie: lodzfilmcommission.pl.

 

Informacja prasowa

21.05.2013