Wyniki XX Konkursu o Nagrodę im. K. Mętraka

Jury XX Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Darek Arest, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Magda Sendecka, Krzysztof Świrek, Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 85 uczestników, na posiedzeniu w dniu 22 kwietnia 2016 r. jednogłośnie ogłosiło tegorocznych zwycięzców Nagrody im. Krzysztofa Mętraka. 

Nagrody główne:

Grand Prix, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymuje:

  • Grzegorz Fortuna – za dojrzałość i polot zgłoszonego zestawu tekstów, który w treści i formie łączy błyskotliwą refleksję nad fenomenami społecznego odbioru kina ze zdolnością do ironicznego spojrzenia na krytykę filmową. 

II nagroda (ex aequo), każda po 3000 zł.

  • Klara Cykorz (Kukowska) – za zestaw świetnie napisanych, ryzykownych i dowcipnych tekstów o wyrazistej, choć nieoczywistej strukturze i świeżym, uwodzącym stylu.
  • Jakub Popielecki za odwagę i umiejętność sięgania po zaskakujące konteksty kulturowe i za znakomity, zróżnicowany zestaw tekstów, w których rozległe kompetencje spotykają się z niewzruszoną elegancją stylu. 

III nagroda, 1500 zł

  • Sebastian Smoliński – za wyjątkowy splot erudycji i wrażliwości, który czyni każdy jego tekst pasjonującą lekturą i intelektualną przygodą jednocześnie. 

Wyróżnienia:

  • Piotr Czerkawski – za tekst „Błogosławieni, którzy siedzą – kino Roya Anderssona” – błyskotliwą i kompleksową analizę uniwersum szwedzkiego reżysera, którą czyta się jednym tchem, z uśmiechem i ukłonem dla językowych pląsów autora.
  • Piotr Mirski – za doskonały stylistycznie i retorycznie tekst o „Wadzie ukrytej”, w którym wpisuje film Paula Thomasa Andersona w kontekst całej twórczości reżysera, wskazując zarazem na autorską konsekwencję, jak i ewolucję.
  • Michał Piepiórka – za świeżość spojrzenia i inspirującą próbę przewartościowania polskiego kina końca lat 90. w tekście „Poza dobrem i złem, czyli nikt nie lubi «Poniedziałku»”.
  • Piotr Pluciński – za brawurowy esej o twórczości braci Farrellych, ukazujący ich jako mistrzów współczesnej komedii.
  • Sebastian Pytel – za wydobycie w tekście „Martwy piksel” nieoczywistych sensów z „11 minut” Jerzego Skolimowskiego.

W informacji prasowej Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac.

Organizatorzy

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z PISF – Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Stowarzyszeniem „Nowe Horyzonty”.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 25 lipca br. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Na podstawie informacji prasowej 

25.04.2016