Wyróżnienia dla filmów dokumentalnych TVP w Chicago

Dwa filmy dokumentalne, wyprodukowane dla TVP1, otrzymały wyróżnienia w 46. edycji Międzynarodowego Konkursu Produkcji TV w Chicago – Hugo Television Awards 2010: „Amerykanin w PRL” Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego w kategorii „historia/biografia”, zaś „Cyrk ze złamanym sercem” Marka Tomasza Pawłowskiego w kategorii „sztuka/społeczeństwo”. Ceremonia ogłoszenia laureatów, odbyła się 15 kwietnia.

 

„Amerykanin w PRL” to film w całości skomponowany z materiałów archiwalnych prezentujących wizytę Roberta Kennedy’ego w Warszawie w 1964, kilka miesięcy po śmierci Johna Kennedy’ego. Otoczony przez tłumy entuzjastycznie go witających warszawiaków oraz przez setki agentów służb specjalnych Robert Kennedy funkcjonuje w Warszawie jak figura symbolizująca legendarny Zachód. Jego zachowanie i stosunek do ludzi drastycznie kontrastują z socjalistycznymi realiami, co częstokroć wywołuje konsternację obu stron.

 

„Cyrk ze złamanym sercem” to syntetyczny portret sytuacji, w jakiej znalazł się polski cyrk po 1989 roku. Film ukazuje przeciętny i jednocześnie dramatyczny dzień z życia małego cyrku „Bojaro”, od momentu przyjazdu do miejscowości aż po finałowe przedstawienie. Jest to zapis walki o przetrwanie; zapis dramatu ludzi, który wyraża się w mozolnym przełamywaniu przeciwności losu, rozżalenia, zniechęcenia oraz obojętności świata, który gna już za innymi rodzajami rozrywki, jak telewizja, gry, czy internet.

 

Więcej informacji o konkursie: www.chicagofilmfestival.com.

 

Informacja prasowa

21.04.2010