Wyróżnienie dla „Placu zabaw” na BFI London FF

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej debiut fabularny Bartosza M. Kowalskiego „Plac zabaw” zdobył wyróżnienie specjalne jury młodzieżowego na 60. BFI London Film Festival.

Wyróżnienie specjalne jury młodzieżowego dla „Placu zabaw”

Jury młodzieżowe, w skład którego weszło 12 młodych ludzi z różnych środowisk w wieku 18-22 lat, postanowiło przyznać specjalne wyróżnienie dla filmu „Plac zabaw”. W oświadczeniu jurorzy zwrócili uwagę na odwagę współscenarzysty i reżysera przy doborze tematu dla swojego pierwszego filmu oraz wyrazili uznanie dla Bartosza M. Kowalskiego, któremu udało się zrealizować jednocześnie niepokojący i przemyślany film. Jury doceniło też sposób w jaki kreowane są role dziecięce oraz wykorzystanie w filmie dźwięku oraz pracę kamery.

Na festiwalu w Londynie „Plac zabaw” pokazywany był w konkursie debiutów.

„Plac zabaw”

Koniec roku szkolnego w prowincjonalnym polskim mieście. Dla dwunastoletniej Gabrysi to ostatnia szansa, by wyjawić koledze z klasy, że jest w nim zakochana. Dziewczynka aranżuje sekretne spotkanie i szantażem zmusza chłopca, żeby się na nie stawił. Ale to, co miało być intymną rozmową, wymyka się spod kontroli i wiedzie do nieoczekiwanych rezultatów. Film stawia pytanie o przyczyny zbrodni popełnianych przez dzieci i podaje w wątpliwość, czy w ogóle istnieje na nie odpowiedź.

Rozmowa z twórcami filmu

Reżyserem, współscenarzystą i montażystą „Placu zabaw” jest Bartosz M. Kowalski, dla którego film jest debiutem fabularnym. Scenariusz, napisany wspólnie z Stanisławem Warwasem, otrzymał nagrodę główną Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Za zdjęcia odpowiada, pracujący już wcześniej z Bartoszem Kowalskim przy dokumentach, Mateusz Skalski. Scenografią „Placu zabaw” zajął się Marek Warszewski, kostiumami Agata Culak. Autorem muzyki jest Kristian Eidnes Andersen, duński kompozytor znany m.in. ze współpracy z Larsem von Trierem.

W filmie główne role zagrali występujący pierwszy raz na ekranie:  Michalina Świstuń (filmowa Gabrysia), Nicolas Przygoda (w roli Szymona) oraz Przemysław Baliński (Czarek).

Opiekę artystyczną nad obrazem sprawował Wojciech Smarzowski.

„Plac zabaw” został wyprodukowany przez Film it, w koprodukcji ze Studiem Produkcyjnym Orka przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybucją obrazu w Polsce zajmuje się Next Film, który zapowiada wprowadzenie filmu do kin 18 listopada 2016 r. Film ma już agenta sprzedaży – hiszpańską firmę Latido Films.

Premiera w San Sebastian i nagrody dla filmu

Premiera filmu odbyła się na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Obraz był pokazywany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu reżyserskiego oraz Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Don Kichot. Ostatnio „Plac zabaw” otrzymał także wyróżnienie specjalne w konkursie 1-2 na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

60. BFI London Film Festival odbył się w dniach 5-16 października 2016 r.

Na podstawie informacji prasowej 

27.10.2016