Wystawa o Jerzym Hoffmanie w Budapeszcie

Do 31 stycznia 2013 w Instytucie Polskim w Budapeszcie potrwa wystawa monograficzna „Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle”.

Wystawa z okazji 80. urodzin

Z okazji 80. urodzin Jerzego Hoffmana Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie przygotowało wystawę monograficzną poświęconą twórczości reżysera. Wystawa ukazuje jego dorobek artystyczny, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem Skórzewskim, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” i „1920. Bitwa Warszawska”.

Zdjęcia i wywiady

Na wystawie prezentowane są zdjęcia z planów filmowych, przedstawiające Jerzego Hoffmana przy pracy z polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Jest to unikalny zbiór wcześniej niepublikowanych materiałów, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć właśnie na wystawie w formie wielkoformatowych fotografii uzupełnionych o teksty wywiadów z Jerzym Hoffmanem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego.

 

Premiera wystawy odbyła się w marcu 2012 w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

 

Źródło informacji: polinst.hu.

 

Na podstawie informacji organizatora opracowała Paulina Bez

07.01.2013