"Wyspa" w programie festiwalu New Directors/New Films

19 marca w Nowym Jorku rozpocznie się 43. edycja festiwalu New Directors/New Films. W programie imprezy znajdzie się krótkometrażowy film „Wyspa” („La Isla”) autorstwa Domingi Sotomayor i Katarzyny Klimkiewicz.

 

Inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej „Wypadek drogowy” film opowiada historię rodziny, której spotkanie w domu na wyspie Chiloe staje się okazją do wspominania chwil spędzonych razem i rozmowy o utraconym czasie. W styczniu 2014 „Wyspa” wygrała główną nagrodę Canon Tiger Award na prestiżowym międzynarodowym festiwalu filmowym w Rotterdamie.

Projekt rozwijany w ramach DOX:LAB

„La Isla” to projekt rozwijany w ramach DOX:LAB kopenhaskiego festiwalu CPH:DOX polegający na łączeniu filmowców z rożnych krajów i kontynentów. W 2013 roku brało w nim udział 22 reżyserów z całego świata, w tym jako jedyna z Polski, Katarzyna Klimkiewicz. Zdjęcia odbyły się w kwietniu 2013 roku na wyspie Chiloe. Film wyprodukowała międzynarodowa chilijsko-polska ekipa, a operatorem był Inti Briones („Najsamotniejsza z planet”). Polskimi producentem filmu jest Jan Naszewski (New Europe Film Sales), a koproducentami Maciej Kubicki i Anna Kępińska. Film otrzymał wsparcie finansowe od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Film nagradzanych reżyserek

Zarówno Klimkiewicz, jak i Sotomayor mają znakomity dorobek twórczy i zdobyły wiele nagród za swoje poprzednie filmy. Dominga Sotomayor wygrała m.in. festiwal w Rotterdamie i T-Mobile Nowe Horyzonty w 2012 roku swoim debiutanckim filmem „Od czwartku do niedzieli”. Katarzyna Klimkiewicz zdobyła Europejską Nagrodę Filmową w 2010 roku za swój film krótkometrażowy „Hanoi-Warszawa”, a jej wyprodukowany w Anglii debiut fabularny, „Zaślepiona” („Flying Blind”) miał premierę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Edynburgu i wygrał Wielkiego Jantara za najlepszy film na Festiwalu Debiutów w Koszalinie w 2013 roku.

43. New Directors/New Films

Amerykański festiwal New Directors/New Films organizowany jest przez Film Society of Lincoln Center oraz Museum of Modern Art. Impreza jest, jak piszą organizatorzy, prezentacją „nowych twarzy w branży filmowej”. W programie tegorocznej edycji znalazło się 27 pełnometrażowych filmów fabularnych z całego świata (w większości debiutów) oraz 11 filmów krótkometrażowych.

 

Więcej informacji: www.newdirectors.org.

 

Marta Sikorska

18.03.2014