"Wyspa" wygrywa w Rotterdamie

„Wyspa” („La Isla”) – trzydziestominutowy film Katarzyny Klimkiewicz („Hanoi-Warszawa”, „Zaślepiona”), wyreżyserowany wraz z Domingą Sotomayor („Od czwartku do niedzieli”) wygrał główną nagrodę Canon Tiger Award na prestiżowym międzynarodowym festiwalu filmowym w Rotterdamie.

 

Inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej „Wypadek Drogowy” film opowiada historię rodziny, której spotkanie w domu na wyspie Chiloe staje się okazją do wspominania chwil spędzonych razem i rozmowy o utraconym czasie.

Najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

Festiwal w Rotterdamie to jedna z największych imprez filmowych na świecie, która co roku prezentuje filmy dla ponad 300 tys. widzów oraz 2000 zaproszonych gości. W tegorocznym konkursie filmów krótkometrażowych o Canon Tiger Awards ubiegały się 24 filmy. Jury konkursu określiło „Wyspę” jako oszałamiająco silny, klimatyczny film, w którym czas i miejsce uchwycone zostały w tak delikatny sposób, że napięcie i dramatyzm przeszywają widza.

Projekt rozwijany w ramach DOX:LAB

„La Isla” to projekt rozwijany w ramach DOX:LAB kopenhaskiego festiwalu CPH:DOX polegający na łączeniu filmowców z rożnych krajów i kontynentów. W 2013 roku brało w nim udział 22 reżyserów z całego świata, w tym jako jedyna z Polski, Katarzyna Klimkiewicz. Zdjęcia odbyły się w kwietniu 2013 roku na wyspie Chiloe. Film wyprodukowała międzynarodowa chilijsko-polska ekipa, a operatorem był Inti Briones („Najsamotniejsza z planet”). Polskimi producentem filmu jest Jan Naszewski (New Europe Film Sales), a koproducentami Maciej Kubicki i Anna Kępińska. Film otrzymał wsparcie finansowe od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Film nagradzanych reżyserek

Zarówno Klimkiewicz, jak i Sotomayor mają znakomity dorobek twórczy i zdobyły wiele nagród za swoje poprzednie filmy. Dominga Sotomayor wygrała m.in. festiwal w Rotterdamie i T-Mobile Nowe Horyzonty w 2012 roku swoim debiutanckim filmem „Od czwartku do niedzieli”. Katarzyna Klimkiewicz zdobyła Europejską Nagrodę Filmową w 2010 roku za swój film krótkometrażowy „Hanoi-Warszawa”, a jej wyprodukowany w Anglii debiut fabularny, „Zaślepiona” („Flying Blind”) miał premierę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Edynburgu i wygrał Wielkiego Jantara za najlepszy film na Festiwalu Debiutów w Koszalinie w 2013 roku.

Reżyserki o filmie

Dominga Sotomayor: – Chciałam pokazać złożoność relacji rodzinnych. Zawsze interesowały mnie codzienne, zwykłe sytuacje, widziane jednak z boku, z dystansu, który rodzi pewien rodzaj dyskomfortu. Ciekawi mnie jak coś zwykłego może równocześnie wydawać się dziwne.

Katarzyna Klimkiewicz: – Ten film to dla mnie eksperyment: pokazujemy świat nie z perspektywy człowieka, ale z perspektywy wyspy, która żyje własnym życiem. Chciałam uchwycić pewien stan niepokoju, poczucia zagrożenia i bezsilności wobec czegoś czego nie da się nazwać.

 

Więcej informacji o filmie „Wyspa”: www.facebook.com/LaIsla i www.neweuropefilmsales.com.

 

Informacja prasowa

27.01.2014