Wystartowała platforma kin studyjnych MOJEeKINO.PL

Ruszyła platforma łącząca kilkadziesiąt kin studyjnych – MOJEeKINO.PL. Swoje repertuary prezentują tam kina, których działalność została zawieszona w związku z epidemią koronawirusa. Projekt Stowarzyszenia Kin Studyjnych został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Za pośrednictwem MOJEeKINO.PL poszczególne kina mogą realizować swój autorski program, wykorzystując kontent dostępny na platformie oraz przygotowywać własne wydarzenia. Repertuar będzie cyklicznie zmieniany, dodatkowo wzbogacony o spotkania z twórcami, warsztaty, pokazy edukacyjne oraz festiwale filmowe. Wirtualne kino ma też być szansą na przedłużenie możliwości obejrzenia filmu po otwarciu tradycyjnych kin.

Na platformę można wejść z poziomu strony MOJEeKINO.PL, jak również z witryny każdego kina, biorącego udział w projekcie. Jest ona przystosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlanych będzie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Ułatwieniem w poruszaniu się po platformie jest pogrupowanie filmów w kolekcje tematyczne, m.in. kino włoskie, kino dokumentalne czy kino skandynawskie. Obecnie udział w projekcie zadeklarowało 47 kin studyjnych z całej Polski, ale wciąż zgłaszają się kolejni chętni.

Cztery premiery

Na początek odbyły się pokazy czterech filmów: „Jezioro dzikich gęsi”, „Asystentka”, „Żegnaj mój synu” i „Towar”, które z powodu pandemii nie trafiły na ekrany tradycyjnych kin. Na platformę znalazł się również film dokumentalny – „Kult. Film”. W repertuarze nie zabraknie także starszych tytułów, takich jak: „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Witajcie w Norwegii” czy „Party” a także dokumentów z festiwalu Millenium Doscs Against Gravity: „Antropocen”, Genesis 2.0” czy „Jutro albo pojutrze”. Przygotowana została również oferta dla najmłodszych widzów prosto z dziecięcych festiwali.

Raz w tygodniu w ramach cyklu „Polowanie na filmy”, wspólnie z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, odbywać się będą spotkania z twórcami. W tej formule odbędzie się jedyny wirtualny pokaz filmu „Dolina Bogów” z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych, a gościem przed seansem będzie reżyser obrazu Lech Majewski.

Wydarzenia specjalne

Działalność platformy rozpocznie pierwszy w Polsce, w całości realizowany online, festiwal WIOSNA FILMÓW. Odbędzie się on w dniach 29 maja – 7 czerwca jednocześnie w 47 kinach w całej Polsce. W ramach festiwalu przez 10 dni pokazanych zostanie ponad 30 filmów z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Toronto. Będą także produkcje nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Duża część z nich to przedpremiery lub polskie premiery.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych projekt tworzą dystrybutorzy, m.in. Aurora Films, Hagi, Galapagos, Spectator, Next Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty czy Velvet Spoon. Partnerami są Polska Akademia Filmowa, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Fundacja Kultury Bez Barier i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

18.05.2020