Wystawa o Romanie Polańskim w Brukseli

Od 9 listopada 2011 do 8 stycznia 2012 w galerii Centre for Fine Arts Bozar w Brukseli zostanie zaprezentowana wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser”, która jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wystawa nagrodzona przez PISF

Ekspozycja „Roman Polański. Aktor. Reżyser” przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi stanie się jednym z głównych wydarzeń promujących Łódź w Brukseli w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Jest to kolejna zagraniczna prezentacja nagrodzonej przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej wystawy, ukazującej dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich twórców filmowych.

Roman Polański na plakatach i zdjęciach

Muzeum posiada w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję plakatów do filmów reżysera, której fragment zostanie zaprezentowany na wystawie wraz z unikatowym zbiorem fotografii ukazujących Romana Polańskiego w czasie pracy na planie filmowym. Zdjęcia pochodzą z archiwum reżysera. Na wystawie po raz pierwszy zostanie zaprezentowana rzeźba przedstawiająca Romana Polańskiego autorstwa charakteryzatora, Waldemara Pokromskiego, który współpracował z reżyserem przy wielu jego produkcjach.

Muzyczny wernisaż

Wernisażowi wystawy będzie towarzyszyć koncert Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Zespół zaprezentuje aranżacje muzyki filmowej Krzysztofa Komedy, który jest autorem muzyki do filmów Polańskiego takich jak tak: „Nóż w wodzie”, „Matnia”, „Najpiękniejsze oszustwa świata – Diamentowy naszyjnik”, „Dziecko Rosemary” czy „Bal wampirów”.

Wystawa współfinansowana przez PISF

Organizacja wystawy jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacja zdjęć i plakatów w Brukseli odbywa się dzięki wsparciu Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi. Wystawa, której organizatorem jest Muzeum Kinematografii w Łodzi została objęta Patronatem Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Jej kuratorami są Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza.

 

Więcej informacji na stronie: www.kinomuzeum.pl.

 

Informacja prasowa

04.11.2011