Wystawa o Romanie Polańskim w Norymberdze

Od 9 kwietnia 2015 w Norymberdze będzie można oglądać współfinansowaną przez PISF – Polski Polański. Aktor. Reżyser” przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Instytut Sztuki Filmowej wystawę „Roman Polański. Aktor. Reżyser” przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Wystawa w Norymberdze

Wystawa będzie prezentowana w Internatiolales Haus w Norymberdze od 9 kwietnia do 3 maja 2015. Wystawa towarzyszy 10. edycji Tygodnia Filmu Polskiego. Muzeum Kinematografii w Łodzi po raz drugi prezentuję swoją wystawę w tym mieście. W 2009 roku mieszkańcy Norymbergi mogli oglądać ekspozycję „Pola Negri. Legenda kina”.

Wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser”, przedstawiająca dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich twórców filmowych, jest pokazywana od kilku lat za granicą. W Niemczech była już prezentowana w Berlinie, Düsseldorfie i Dreźnie.

Roman Polański na plakatach i zdjęciach

Muzeum posiada w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję plakatów do filmów reżysera, której fragment zostanie zaprezentowany na wystawie wraz z unikatowym zbiorem fotografii ukazujących Romana Polańskiego w czasie pracy na planie filmowym. Zdjęcia pochodzą z archiwum reżysera. Na wystawie po raz pierwszy zostanie zaprezentowana rzeźba przedstawiająca Romana Polańskiego autorstwa charakteryzatora, Waldemara Pokromskiego, który współpracował z reżyserem przy wielu jego produkcjach.

Wystawa współfinansowana przez PISF

Organizacja wystawy jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej kuratorami są Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Partnerem wystawy w Norymberdze jest Urząd do Współpracy z Zagranicą Miasta Norymbergii oraz Dom Krakowski w Norymberdze.

Nagroda PISF

W 2010 Muzeum Kinematografii w Łodzi za wystawę „Roman Polański. Aktor. Reżyser” otrzymało Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Promocja za granicą”.

Więcej informacji na stronach: www.kinomuzeum.pl, www.polnische-filmwoche.de, www.krakauer-haus.de

07.04.2015