Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego

19 kwietnia 2013 w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy plakatów filmowych autorstwa Andrzeja Pągowskiego „Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy”. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Twórca plakatów

Andrzej Pągowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, stworzył około 500 plakatów do filmów m.in. Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Romana Polańskiego, Jerzego Hoffmana, Andrzeja Wajdy, Janusza Kijowskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Agnieszki Holland, Barbary Sass, Piotra Szulkina, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Majewskiego, Andrzeja Barańskiego, Jacka Bromskiego, Janusza Zaorskiego i Neila Jordana.

Prace w Polsce i za granicą

Plakaty Andrzeja Pągowskiego znajdują się w wielu galeriach i muzeach świata: The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Muzeum Plakatu w Lahti, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Filmotece Narodowej w Warszawie. W zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad dwieście jego prac.

Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy filmowych plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego odbędzie się 19 kwietnia 2013 o godz. 17.00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W ramach ekspozycji zostanie zaprezentowanych ponad 300 prac zrealizowanych w latach 1978-2013, pochodzących z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi, Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego, Filmoteki Narodowej oraz prywatnych zbiorów Andrzeja Pągowskiego.

Monografia i pokaz filmów

W dniu wernisażu odbędzie się również prezentacja, wydanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, publikacji monograficznej „Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy”, a w kinie Kinematograf pokazy filmów: „Andrzej Pągowski. Miasto Plakatów” Franciszka Kuduka (1989) i „Druga strona plakatu” Marcina Latałły (2010). Wystawa będzie prezentowana do 31 maja 2013.

Wystawa ze wsparciem PISF

Wystawa i publikacja zostały zrealizowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi przy współpracy z Filmoteką Narodową i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Są współfinansowane przez PISF -Polski Instytut Sztuki Filmowej i Narodowe Centrum Kultury.

 

Więcej informacji o wystawie na stronie: www.kinomuzeum.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

11.04.2013