Wystawa plakatów do filmów Andrzeja Wajdy w Gdyni

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” od 15 września będzie prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni.

Twórczość Andrzeja Wajdy w plakacie filmowym

Z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy debiutu fabularnego Andrzeja Wajdy, Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało wystawę poświęconą twórczości reżysera w światowym plakacie filmowym. 

Plakaty z całego świata

Muzeum Kinematografii w Łodzi od lat gromadzi pamiątki związane z twórczością Andrzeja Wajdy. W tym roku po raz pierwszy cały zbiór znajdujący się w posiadaniu muzeum zostanie pokazany publicznie. Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. takich plakacistów, jak: Roman Cieśliewicz, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Wiktor Górka, Waldemar Świerzy, Jan Lenica, Wiesław Wałkuski, Jakub Erol, Peter Strausfeld, Alain Lynch, Otto Kummert, czy Erhard Grutter.

Wystawa w Gdyni

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Drugim polskim miastem, w którym będzie można zobaczyć ekspozycję jest Gdynia. W ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni od 15 września do 5 października wystawa będzie dostępna w Muzeum Miasta Gdyni. 

Partnerzy projektu

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, KinoRP, Kino Polska, SF Kalejdoskop, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho Ponožky w Pradze, Filmoteka Węgierska w Budapeszcie, Cinematheque Francais w Paryżu, Filmoteka Narodowa w Tel Avivie oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych.

 

Wystawa jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

 

Więcej informacji na stronie: www.kinomuzeum.pl

 

Na podstawie materiałów organizatora

12.09.2014