Wystawa plakatów Henryka Tomaszewskiego w Zachęcie

Do 10 czerwca 2014 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie można oglądać wystawę „Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski”, zorganizowaną w stulecie urodzin Henryka Tomaszewskiego, na której znalazły się również plakaty filmowe.

Henryk Tomaszewski

Grafik, projektant, rysownik, profesor warszawskiej ASP – był jedną z najważniejszych postaci polskiej grafiki projektowej po II wojnie światowej. Jest uważany za ojca i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Stworzył koncepcję plakatu opartego na skrócie plastycznym, metaforze, graficznej interpretacji przesłania filmu czy przedstawienia teatralnego.

Trzy części

Ekspozycja skupia się na twórczości plakatowej artysty przedstawionej w dwóch kontrastujących częściach. Pierwsza obejmuje prace z okresu tzw. polskiej szkoły plakatu (od 1945 do końca lat pięćdziesiątych). Jego ówczesne projekty charakteryzuje malarskość, swoboda, żart, poetycki klimat. Większość z nich jest dziś klasykami swego gatunku.

 

Druga część prezentuje plakaty Tomaszewskiego projektowane od lat sześćdziesiątych – wtedy artysta zaczął redukować bujny malarski styl, zmierzając ku większej prostocie, bardziej abstrakcyjnym rozwiązaniom i nieomylnemu rysunkowi, który z czasem zaczął dominować jako główny motyw jego prac. Wówczas Tomaszewski sprecyzował swój język graficzny.

 

Trzecia część została zorganizowana wokół hasła „litera” – szczególnie ważnego dla Tomaszewskiego zagadnienia i wątku przewijającego się przez całą jego twórczość. W tej części pokazywane są wybrane plakaty liternicze i projekty książkowe. Oprócz tego na wystawie znalazły się rysunki, szkice i projekty plakatów, ujawniające warsztat grafika ery przedkomputerowej. Ten unikalny materiał, którego duża część nie była dotąd pokazywana i pochodzi z archiwum artysty, pozwala przywołać niezwykłą dziś materialność grafiki projektowej.

 

Więcej informacji o wystawie na stronie: www.zacheta.art.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

25.03.2014