Wystawa plenerowa Andrzej Wajda 40/90

Wystawa plenerowa Andrzej Wajda 40/90 będzie towarzyszyć  41. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni. Wystawa organizowana jest z okazji obchodów 90. urodzin reżysera.

Andrzej Wajda 40/90

6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat. W swoim dorobku ma do tej pory 40 zrealizowanych filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90.

Od „Pokolenia” do „Powidoków”

Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od „Pokolenia”  –  debiutu z 1954 roku aż do „Powidoków” – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim, którego pokaz specjalny odbędzie się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Na planszach wystawy oprócz fotosów, werków i  plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.

Organizatorzy i autorzy wystawy

Wystawa opatrzona jest tekstami autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego w języku polskim i angielskim. Tłumaczenie – Edyta Skrobiszewska. Korekta – Maria Armata. Scenariusz, redakcja, wybór ilustracji i fragmentów filmowych – Natalia Chojna. Współpraca – Robert Jaczewski. Grafika – Ola Kot.

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami –  przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Informacja prasowa

17.08.2016