Wystawa poświęcona Kieślowskiemu w Toronto

Z okazji 70. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało wystawę „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym”.

 

31 sierpnia wystawa zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Kanadzie podczas Toronto International Film Festival: jednego z największych festiwali filmowych na świecie. Ekspozycja składa się z 50 plakatów pochodzących z lat 1976-1994. Oprócz plakatów polskich, na wystawie znajdą się m.in. plakaty hiszpańskie, włoskie, izraelskie, japońskie i francuskie. Jak dotąd, ekspozycja ta była pokazywana m.in. w Berlinie, Duesseldorfie, Lipsku, Madrycie czy Singapurze.

 

Udział w wernisażu zapowiedział Piers Handling – dyrektor generalny Toronto International Film Festival. Ekspozycję będzie można oglądać w Steam Whistle Gallery do 10 września, a następnie w dniach 12-17 września w Metro Hall Rotunda.

 

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś partnerami przedsięwzięcia są: Konsulat Generalny RP w Toronto i Stowarzyszenie YouNxt w Toronto. Planowana jest także prezentacja tej samej wystawy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FFeST w Cluj w Rumunii w dniach 23-27 listopada.

 

Informacja prasowa

26.08.2011