Wznowiono prace nad filmem „Republika dzieci”

Pierwsze przymiarki kostiumów, próby charakteryzacji, projekty scenografii i rekwizytów – trwają intensywne przygotowania i prace związane z organizacją planu zdjęciowego filmu „Republika dzieci” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Kolejny etap zdjęć, współfinansowanej przez PISF produkcji adresowanej do młodych widzów, zaplanowano na drugą połowę sierpnia.

Pierwszy etap zdjęć do filmu odbył się w grudniu zeszłego roku w Tarnawie. Realizowane były wówczas sceny z udziałem m.in. Łukasza Simlata i Piotra Żurawskiego. Na potrzeby zdjęć stworzony został prawdziwie zimowy krajobraz w środku ciepłego grudnia. W marcu prace nad filmem zostały mocno ograniczone z powodu pandemii, ale w maju w związku ze zniesionymi częściowo obostrzeniami zostały wznowione. Twórcy mają już za sobą kilka spotkań organizacyjnych, a także czytanie scenopisu.

Obsada i twórcy

W obsadzie filmu, oprócz wspomnianych Łukasza Simlata i Piotra Żurawskiego, znaleźli się: Andrzej Grabowski, Grzegorz Damięcki, Grażyna Błęcka-Kolska, Karolina Rzepa, Sebastian Stankiewicz, Artur Krajewski, Marian Opania, Wojciech Mecwaldowski i Krzysztof Globisz.

Autorem scenariusza jest Jan Jakub Kolski, a zdjęć do filmu – Michał Pakulski. Producentami „Republiki dzieci” są Wytwórnia Doświadczalna (Jan Jakub Kolski, Aleksandra Michael) oraz Centrala Film (Agnieszka Janowska, Paweł Kosuń), a producentem wykonawczym Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Koproducentem jest Cinelight.

(fot. Agata Kuriata-Miller/CeTA)

Fabuła filmu

Zimą 1903 roku z obrazów Jacka Malczewskiego ucieka gromada namalowanych przez mistrza postaci. Fauny, chimery, utopce, rusałki i inne fantastyczne istoty spod pędzla znanego malarza, przenoszą się na teren zarzecza we współczesnej Polsce, do krainy zwanej Mszarami. W pobliżu ma ruszyć za chwilę wielka elektrownia wodna. Woda zaleje tysiące hektarów ziemi.

Z domu dziecka w miasteczku przeznaczonym do zalania, wyrusza druga ucieczka. Tę tworzą dzieci niepogodzone z decyzjami dorosłych, mającymi rozdzielić je na zawsze. Tobiasz, ktory również trafia do współczesności wprost z obrazu Malczewskiego, postanawia przyłączyć się do nich i staje na czele grupy. Śladem chłopca podąża Rafał, jego anioł stróż. Mieszkańcy Mszarów muszą sobie poradzić z nieoczekiwaną wizytą młodocianych obcych na ich terytorium. Czy pomogą im stworzyć wymarzoną przez nich Republikę Dzieci?

(fot. Wojciech Boberda)

Sylwetka reżysera  

Jan Jakub Kolski to reżyser filmowy, operator i scenarzysta. W 1985 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Po studiach realizował filmy krótkometrażowe i dokumentalne o różnej tematyce: o sztuce, oświatowe czy przyrodnicze. Jako reżyser filmów fabularnych debiutował „Pogrzebem kartofla” w 1990 roku. Wielkim sukcesem okazał się zrealizowany trzy lata później „Jańcio Wodnik”, niejednokrotnie nagradzany podczas festiwali. Został uhonorowany wieloma nagrodami za twórczość filmową, w tym m. in. Paszportem „Polityki” (1995) za oryginalność i ponowne odkrycie polskiej prowincji w „Jańciu Wodniku”. Zrealizowana w 1998 roku „Historia kina w Popielawach” przyniosła mu Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Założył studio filmowe Wytwórnia Doświadczalna, której debiutem producenckim był film „Las, 4 rano” (2016). Międzynarodowa premiera odbyła się na MFF Shanghai, polska – podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Inne z głośnych filmów reżysera to m.in. „Jasminum” (2006), „Afonia i pszczoły” (2009) czy „Wenecja” (2010), czy „Ułaskawienie” (2018), które zostało nagrodzone trzykrotnie na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (Najlepsza główna rola kobieca, Najlepsze kostiumy, Najlepszy scenariusz).

Jako reżyser fabularnego kina autorskiego jest kreatorem magicznej, odrealnionej krainy. Dzięki krótkometrażowym filmom dokumentalnym zyskał miano „kaskadera polskiego krótkiego metrażu”. Jest autorem tekstów piosenek do swoich filmów, opublikował również kilka książek, powieści i zbiorów opowiadań.

02.07.2020