Xawery Żuławski w Jury Berlinale

Xawery Zuławski

Xawery Żuławski, fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Xawery Żuławski znalazł się w składzie Jury oceniającym filmy krótkomatrażowe na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Oprócz niego w Jury zasiądą: Zita Carvalhosa, producentka filmowa i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Sao Paulo oraz dziennikarz i wydawca niemieckiego magazynu „Spex”, Max Dax.

 

Jury konkursu krótkometrażowego przyzna Złotego Niedźwiedzia, nominację do Europejskich Nagród Filmowych 2010 w kategorii Film Krótkometrażowy i stypendium DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej). Wśród 25 filmów zakwalifikowanych do konkursu nie znalazł się niestety żaden polski tytuł.

 

60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie obdędzie się w dniach 11-22 lutego 2010 r. Nagrody za krótkie metraże zostaną wręczone 16 lutego.

 

Xawery Żuławski został wczoraj (ex aequo z Borysem Lankoszem) laureatem nagrody Paszport Polityki w kategorii film. Borys Lankosz otrzymał ją za reżyserię „Rewersu”, w opinii Kapituły Nagrody, najlepszego debiutu ostatnich lat. Nominowany po raz drugi Xawery Żuławski dostał Paszport za niezwykłe na polskim gruncie połączenie wyrafinowania i popu w filmie „Wojna polsko-ruska”.

13.01.2010