XV Forum Kina Europejskiego "Cinergia" w Łodzi rozpoczęte

Rozpoczęcie 15. FKE Cinergia w Łodzi
Rozpoczęcie XV FKE Cinergia w Łodzi. Fot. Piotr Szymański, PISF

 

4 listopada w łódzkim kinie Bałtyk rozpoczęło się XV Forum Kina Europejskiego „Cinergia”. W programie festiwalu znalazło się ponad 160 filmów, w tym aż 45 premier, które publiczność będzie mogła oglądać w sześciu kinach w Łodzi. W czasie trwającej dziewięć dni imprezy odbędą się również panele dyskusyjne, spotkania z międzynarodowymi gośćmi, a także seanse filmowe w 13 polskich miastach.

 

– Kiedy rok temu przygotowywaliśmy się do tegorocznej edycji wiedzieliśmy, że stoi przed nami ogromne wyzwanie. Teraz, kiedy pokonaliśmy już wszystkie przeszkody, mamy przyjemność zaprosić Państwa na imprezę, podczas której zobaczymy najlepsze filmy europejskie. – tymi słowami Mariola Wiktor, Dyrektor Artystyczny Forum Europejskiego Kina „Cinergia” rozpoczęła galę otwarcia XV, jubileuszowej edycji imprezy. – Cinergia to święto kino europejskiego w Łodzi. Mamy nadzieję, że w programie, który w tym roku proponujemy, każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.


Głos zabrał również Sławomir Fijałkowski, pomysłodawca i Dyrektor Forum: – Forum Kina Europejskiego jest największą i najdłuższą imprezą filmową w Polsce, poświęconą kinematografii europejskiej, która rozrosła się w tym roku do replik festiwalu w aż 13 miastach w Polsce. Niektóre festiwalowe filmy zostaną pokazane w multipleksach m.in. we Wrocławiu, Katowicach, Białymstoku, Warszawie czy Gorzowie Wielkopolskim.

 

Podczas uroczystej gali wręczono po raz pierwszy w historii „Cinergii” Złote Glany – nagrody łódzkiego kina Charlie dla wybitnych reżyserów europejskich goszczących na Forum. – Złote Glany to nagroda dla twórców , których kochamy, którzy są nieprzeciętni i których filmy lubimy i chcemy oglądać. To jedyna nagroda filmowa na świecie przyznawana przez kino – mówił Sławomir Fijałkowski. W tym roku „Złote Glany” otrzymali: Márta Mészáros, Jaco Van Dormael i Otar Josseliani, którzy pojawili się na inauguracji festiwalu.

 

Projekcją otwierającą Forum była polska premiera „W drodze do domu” – najnowszego obrazu Benta Hamera, norweskiego reżysera, scenarzysty i producenta, znanego polskiej publiczności z filmów „Historie kuchenne” (2003) i „Factotum” (2005) opartego na powieści amerykańskiego poety i pisarza Charlesa Bukowskiego.

 

„W drodze do domu” to szósty w dorobku Benta Hamera film fabularny, tym razem opowiadający o ludzkiej naturze, którą reżyser konfrontuje z przyrodą i ekstremalnymi sytuacjami życiowymi. Obraz składa się z przeplatających się ze sobą historii, tworzących na ekranie mozaikę ludzkich typów i zachowań. Na gali otwarcia w zastępstwie reżysera pojawiła się odtwórczyni jednej z głównych ról – norweska aktorka Nina Andrese-Borud.

 

W czasie trwającego do 12 listopada Forum publiczność będzie mogła obejrzeć inne obrazy Benta Hamera w ramach retrospektywy jego filmów. Oprócz niego, przeglądy będzie miało również siedmioro innych wybitnych europejskich twórców: Márta Mészáros, Otar Josseliani, Juraj Jakubisko, Tinto Brass, Ferzan Ozpetek, Jaco Van Dormael i Jan Hřebejk.

 

Organizowane od 1992 roku Forum Kina Europejskiego po kilku latach przerwy powraca pod nową nazwą i w zmienionej formie. W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszy międzynarodowy konkurs debiutów, w którym weźmie udział 14 młodych europejskich reżyserów. Obrazy rywalizujące o Kryształową Łódkę zostaną ocenione przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Márty Mészáros, a także festiwalową publiczność. Wśród pierwszych i drugich filmów biorących udział w konkursie znalazły się trzy polskie obrazy: „Chrzest” Marcina Wrony, „Zwerbowana miłość” Tadeusza Króla i „Druciki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba.

 

W programie „Cinergii”, znalazły się również przeglądy nowym filmów z Belgii, Norwegii, Czech, Węgier i Słowacji. Specjalną sekcją w tym roku będzie kino queerowe. W Panoramie Kina Światowego zostaną zaprezentowane najnowsze filmy reżyserów japońskich. Niektórym filmom będą towarzyszyć spotkania z ich twórcami.

 

Drugiego dnia festiwalu wydarzeniem specjalnym będzie polska premiera dłuższej o 20 minut cyfrowej wersji „Blaszanego bębenka” Volkera Schloendorffa z udziałem odtwórcy jednej z głównych ról, Daniela Olbrychskiego. 5 listopada po raz pierwszy poza Warszawą, w kinie Bałtyk, zostanie pokazana także trójwymiarowa animacja „Miasto ruin”, a po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego twórcami z Platige Image. W piątek odbędą się również spotkania z Jaco Van Dormaelem i Otarem Josselianim.

 

Organizatorem XV Forum Kina Europejskiego „Cinergia” jest Stowarzyszenie „Łódź Filmowa” oraz łódzkie Kino „Charlie”. Festiwal jest organizowany m.in. dzięki dofinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Pełen program festiwalu i szczegółowe informacje na stronie www.cinergiafestival.pl.

04.11.2010