XV Forum Kina Europejskiego „Cinergia"

Cinergia. Konferencja prasowa
XV Forum Kina Europejskiego „Cinergia” – konferencja prasowa. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

W dniach 4-12 listopada w Łodzi odbędzie się  XV Forum Kina Europejskiego „Cinergia”. Ponad 160 projekcji filmowych w sześciu łódzkich kinach, 45 premier, a także seanse w 13 miastach Polski, międzynarodowi goście i panele dyskusyjne. Trwająca 9 dni impreza będzie okazją do obejrzenia na przedpremierowych pokazach filmów z festiwali w Cannes, Berlinie oraz Wenecji.

 

Filmem Otwarcia Festiwalu będzie obraz „W drodze do domu”, najnowsze dzieło norweskiego reżysera Benta Hamera, twórcy znanego w Polsce m.in. z filmu „Historie kuchenne” (2003).

 

Najstarsza impreza filmowa w Łodzi w tym roku w tym roku startuje pod nową nazwą i w nowej formule – po raz pierwszy towarzyszyć jej będzie międzynarodowy konkurs debiutów. O statuetkę Kryształowej Łódki ubiegać się będzie kilkunastu reżyserów z całej Europy. Filmy debiutantów oceni międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. Marta Meszaros, Juraj Jakubisko, Jacek Szumlas, Krzysztof Ptak i prof. Stefan Czyżewski.

 

Inicjator powstania imprezy Sławomir Fijałkowski oraz dyrektor przedsięwzięcia Mariola Wiktor przedstawili program imprezy na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 21 października w warszawskim kinie „Kultura”. Oboje mówili o tym, iż ambicją organizatorów jest próba pokazywania europejskiej kinematografii w całej jej złożoności i różnorodności. – „Cinergia” ma przybliżać sylwetki twórców, którzy wcześniej nie byli znani i popularni w Polsce – powiedział podczas konferencji Sławomir Fijałkowski, opowiadając o poprzednich edycjach imprezy. – „Cinergia” to wyjątkowa kooperacja wszystkich podmiotów z branży kinowej: dystrybutorów, producentów. Do tej pory w Polsce nie było takiej imprezy, na której występują obok siebie największe dwie sieci kinowe. Myślę że jest to nasze duże osiągnięcie wspomniał Fijałkowski, mówiąc o festiwalowych pokazach, które będą odbywały się w multipleksach w 13 miastach w Polsce.

 

Niezwykle ważnym punktem festiwalu będą, obok konkursu, retrospektywy twórczości dwójki jurorów: Marty Meszaros i Juraja Jakubisko a także Otara Josselianiego, Jaco van Dormaela, Jana Hrebejka, Benta Hamera, Ferzana Ozpeteka i po raz pierwszy w Polsce Tinto Brassa. W Łodzi, a także 13 innych miastach Polski widzowie zobaczą nowe filmy zrealizowane na Węgrzech, Słowacji i w Czechach.

 

W programie XV edycji Forum Kina Europejskiego „Cinergia” znalazła się sekcja kina queerowego, nurtu mającego własne nagrody m.in. na festiwalach w Berlinie i Wenecji. W tej sekcji zostanie zaprezentowany m.in. dokument o amerykańskim aktorze Rocku Hudsonie pt. „Dark and Handsome Stranger”.

 

O tym, że kino europejskie szuka także inspiracji poza starym kontynentem opowiadać będą filmy zebrane w sekcji Panorama Kina Światowego, w tym roku poświęconej Japonii. Widzowie Forum obejrzą najnowsze filmy japońskich reżyserów ale także europejskich filmowców zafascynowanych Dalekim Wschodem, jak Wim Wenders, Dorris Dorrie czy Isabel Coixet.

 

Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie polska premiera dłuższej o 20 minut cyfrowej wersji „Blaszanego bębenka” Volkera Schlondorffa z odziałem odtwórcy jednej z głównych ról filmu – Daniela Olbrychskiego. Jak wspominał obecny na konferencji Jacek Szumlas, film po pokazie podczas „Cinergii” trafi do kinowej dystrybucji w całej Polsce.

 

Ciekawostką w programie festiwalu będą towarzyszące projekcjom koncerty oraz pokazy z towarzyszeniem taperów.

Organizatorem XV Forum Kina Europejskiego „Cinergia” jest Stowarzyszenie „Łódź Filmowa” oraz łódzkie Kino „Charlie”. Festiwal jest organizowany m.in. dzięki dofinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Wkrótce pełen program festiwalu na stronie www.cinergiafestival.pl.

 

21.10.2010