XV Nagroda Mętraka - werdykt Jury

Jury XV Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającego młodych krytyków filmowych, w składzie: Darek Arest, Michał Chaciński, Paweł T. Felis, Agnieszka Jakimiak, Marek Hendrykowski, Artur Majer, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 107 uczestników, na posiedzeniu w dniu 24 maja 2011 postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • Grand Prix, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje Marcin Adamczak – za szerokość kontekstu, w jakim umieszcza opisywane filmowe zjawiska, oraz różnorodność interpretacji, sumujących się w wyrazisty pogląd na kształt współczesnego kina.
  • II nagroda (5 000 zł): Adam Kruk – za fascynującą intelektualnie i stylistycznie wędrówkę po kulturowej i historycznej mapie kina, za rewizję filmowych i ideowych legend, rozbijanie konstruktów zbiorowej wyobraźni oraz za redefinicję pojęcia kanonu.
  • III nagroda (2 500 zł): Ludwika Mastalerz – za ciekawy dobór tekstów, umiejętność syntezy oraz własnego, nieoczywistego spojrzenia na poszczególnych reżyserów i poszczególne zjawiska, co najpełniej ujawniło się w tekście „Romans naturalizmu z umownością w czterech odsłonach filmowych”.

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:

  • Anna Bielak za przemyślany, wyczerpujący i bogaty w konteksty mini-esej o twórczości Shirin Neshat „W szczelinie pomiędzy obrazami”.
  • Błażej Hrapkowicz – za tekst „Spróbujmy myśleć wspólnie”, w którym autor przekonująco diagnozuje wady polskiego kina i podsuwa inteligentne recepty na jego uzdrowienie.
  • Kaja Klimek – za niebanalne poczucie humoru i stylistyczną biegłość, objawioną najpełniej w szkicu „Mam włosy i nie zawaham się ich użyć. Rzecz o fryzurach Nicolasa Cage’a”
  • Jakub Majmurek – Za celność w opisywaniu złożonych relacji między narracją filmową i uwarunkowaniami społecznymi w tekście „Połaniecczyzna na strzeżonym osiedlu”.
  • Piotr Mirski – za tekst „127 godzin”, w którym autor pokazuje, jak powinna wyglądać ostra, świetnie napisana, inteligentna recenzja filmowa.
  • Witold Mrozek – za sprawne łączenie wnikliwej analizy filmu z dobrze uzasadnionymi syntetycznymi sądami w tekście „Zawsze kicz? Kino szuka pomysłu na balet”.
  • Jakub Wencel – za wnikliwą i inteligentną analizę najnowszego filmu braci Coen w tekście „Dyliżans zatrzymany”.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie w dniu Imienin Patrona, 25 lipca, podczas 11. Festiwalu Filmowego „Era-Nowe Horyzonty” we Wrocławiu (21-31 lipca 2011).

 

Informacja prasowa

25.05.2011