XXV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia

21 lutego rozpocznie się XXV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.

Aż 52 filmy, w tym m.in. zwycięzcy Festiwalu w Gdyni „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego i „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc oraz dzieła z zagranicy, nominowana do Oscara „Dusza i ciało” Ildikó Enyedi z Węgier, „Safari” Urlicha Seidla z Austrii i „W ułamku sekundy” Fatiha Akina z Niemiec, znalazły się w programie 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2018 we Wrześni.

52 filmy w programie

W spotkaniach z publicznością i dziennikarzami wezmą udział twórcy prezentowanych filmów, m.in. Maciej Sobieszczański, Piotr Domalewski, Agnieszka Suchora, Andrzej Jakimowski, Kinga Preis, Aleksandra Hamkało oraz dwukrotny mistrz świata w triathlonie – Jerzy Górski, na kanwie życia którego powstał film „Najlepszy” w reż. Łukasza Palkowskiego.

Nagrodę honorową Festiwalu za artystyczny dorobek życia odbierze Krzysztof Kowalewski – legendarny Zagłoba z filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana i Jan Hochwander – kierownik produkcji filmu „Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta” z kultowego „Misia” Stanisława Barei, znakomity aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i kabaretowy. Ten wybitny i niezwykle wszechstronny artysta otrzyma również nagrodę specjalną Prezesa Telewizji Polskiej S.A.

„Zwierzęta i ludzie”

Głównym tematem jubileuszowych Prowincjonaliów są „Zwierzęta i ludzie”. W tym roku palma pierwszeństwa przypadła braciom mniejszym, istotom zdecydowanie bardziej bezbronnym niż człowiek, ale równie mocno potrzebującym empatii i zrozumienia swoich potrzeb. Stąd obecność na Festiwalu Anety Sitkiewicz – behawiorystki zwierzęcej, założycielki ośrodka terapeutycznego „Psierociniec” w Zbiersku koło Kalisza oraz poetki i pisarki książek dla dzieci i młodzieży o przenikaniu się tych dwóch światów – zwierzęcego z ludzkim – Agaty Widzowskiej. Gościem Festiwalu będzie również Tomasz Samojlik, biolog z Puszczy Białowieskiej, autor książek i komiksów przyrodniczych, który poprowadzi warsztaty „Narysuję ci żubra”. Autorzy książki „ Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” – Witold Bereś i Krzysztof Burnetko – przyjadą do Wrześni, aby spotkać się z miłośnikami twórczości Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Nie zabraknie również warsztatów z filmem dokumentalnym, wystaw fotografii i rzeźby, koncertów oryginalnych wykonawców – Lilly Hates Roses i Limboski oraz tradycyjnego ogniska z konkursami filmowymi. Całość zakończy uroczystość wręczenia nagród statuetek „Jańcia Wodnika” aż w 11 kategoriach.

Prowincjonalia, festiwal kina peryferyjnego i outsiderów, potrwają od 21 do 24 lutego. Szczegółowy program znajduje się a stronie www.prowincjonalia.com.pl.

Radio Poznań jest Patronem Wydarzenia.

Informacja prasowa


15.02.2018