"Yesterday" zrekonstruowane cyfrowo

23 listopada w kinie Kultura w Warszawie odbyła się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Yesterday” w reżyserii Radosława Piwowarskiego.

Premiera z udziałem twórców

W uroczystej premierze filmu po rekonstrukcji uczestniczyli jego twórcy: reżyser Radosław Piwowarski, autor zdjęć Witold Adamek, aktorzy Stanisław Brudny i Piotr Siwkiewicz, kierownik produkcji Jerzy Szebsta oraz żona reżysera Halina Piwowarska.

Yesterday

Jest rok 1964. Czterej uczniowie prowincjonalnego technikum zafascynowani są nie tylko muzyką Beatlesów, ale także ich sposobem bycia i ubierania się. Przyjmują też pseudonimy: John (Andrzej Zieliński), Paul (Robert Piechota), George (Waldemar Ignaczak) i Ringo (Piotr Siwkiewicz). Pewnego dnia w miasteczku, w którym mieszkają pojawia się piękna Ania (Anna Kazimierczak). O jej względy zaczynają rywalizować Ringo i John. Poczynania młodych budzą irytację Biegacza (Krzysztof Majchrzak), nauczyciela przysposobienia obronnego, który pilnuje żeby zbyt długie włosy nie przysłoniły chłopcom tego, co w życiu najważniejsze.

Debiut Radosława Piwowarskiego

Film „Yesterday” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Radosława Piwowarskiego. Film powstał w 1984 w nieistniejącym już Zespole Filmowym Rondo. Autorem scenariusza jest Radosław Piwowarski, autorem zdjęć Witold Adamek. W filmie jako aktor filmowy zadebiutował również m.in. Piotr Siwkiewicz, odtwórca głównej roli.

Cyfrowa rekonstrukcja filmu została wykonana przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie.

– Pamiętacie, że dzieliliśmy się na zwolenników Beatlesów i zwolenników Rolling Stonesów, ale prawa autorskie dali mi Beatlesi – mówił przed pokazem filmu Radosław Piwowarski.

– Byłem studentem trzeciego roku szkoły teatralnej i wtedy nie można było grać w filmie. Zadzownił do mnie pan Piwowarski i zaproponował mi główną rolę po zdjęciach próbnych. Musiałem podjąć decyzję, odejść ze szkoły. Wybrać albo film albo studia, więc wybrałem film. Ze szkoły zrezygnowałem, ale potem mnie przyjęli, czego nigdy nie żałowałem – wspominał Piotr Siwkiewicz.

Nagrody w Polsce i za granicą

Film „Yesterday” otrzymał nagrody w Polsce i za granicą m.in. na Ferstiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za debiut i zdjęcia), na MFF w San Sebastian (Złota Muszla, nagroda aktorska dla Piotra Siwkiewicza oraz nagroda Baskijskiego Towarzystwa Kulturalnego) i na MFF w Wenecji (nagroda FIPRESCI).

Organizatorzy premiery: PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych.

24.11.2015