"Yuma" w kinach

10 sierpnia 2012 na ekrany polskich kin wejdzie „Yuma” – fabularny debiut Piotra Mularuka. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Yuma

 

Akcja filmu rozpoczyna się trzy lata po upadku PRL. Zyga ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli, a także obrotnej ciotki, zostaje królem „jumy” – drobnych kradzieży w Niemczech. Proceder szybko się rozpowszechnia, miejscowość Zygi dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Wkrótce jednak młodym i gniewnym wspólnikom Zygi przestaną wystarczać markowe ubrania i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom pod wodzą nieobliczalnego Opata, a regularnie okradani Niemcy wprowadzą szczelniejszą ochronę przed rabusiami, zabawa w policjantów i złodziei zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę.

Jakub Gierszał w roli głównej

„Yuma” to fabularny debiut Piotra Mularuka. Obraz jest polsko-czeską koprodukcją. Producentem filmu jest Yeti Films. W rolę głównego bohatera wcielił się Jakub Gierszał, polski Shooting Star 2012. Partnerują mu m.in. Katarzyna Figura, Tomasz Kot, Tomasz Schuchardt, Krzysztof Skonieczny, Jakub Kamieński i Karolina Chapko. Autorami scenariusza są Piotr Mularuk i Wojciech Gajewicz. Zdjęcia zrealizował Tomasz Dobrowolski. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera w Karlowych Warach

Światowa premiera „Yumy” odbyła się 30 czerwca 2012 podczas 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Obraz, wraz z debiutem „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego, wziął udział w konkursie East of the West (Na wschód od zachodu). „Yuma” wejdzie na ekrany polskich kin 10 sierpnia 2012. Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

 

Paulina Bez

18.07.2012

Galerie zdjęć