Za nami półmetek 5. Script Fiesty

W środę minął półmetek tegorocznej edycji festiwalu dla scenarzystów Script Fiesta.

Dzień pierwszy: Targowisko Twórczości i przygotowania do Pitch Fiesty

Festiwal odbywa się w warszawskim kinie Elektronik i jest dostępny dla wszystkich chętnych osób zainteresowanych scenopisarstwem. Otwarcie festiwalu odbyło się w poniedziałek. Na początku z uczestnikami festiwalu spotkała z Ewa Puszczyńska, następnie Maciej Ślesicki, Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, która jest organizatorem wydarzenia poprowadził Targowisko Twórczości. Podczas trzygodzinnej sesji scenarzyści mieli okazję zaprezentować swój pomysł w publicznym pitchingu i usłyszeć konstruktywną opinię na temat mocnych i słabych stron swojego pomysłu. Kolejnym wydarzeniem zaplanowanym na pierwszy dzień festiwalu były otwarte warsztaty „Przygotowanie do Pitch Fiesty”, podczas których dyrektor festiwalu Agnieszka Kruk wraz z Arturem Wyrzykowskim i Joanną Szymańską odpowiadali na pytania dotyczące przygotowania się do pitichngu swojego projektu oraz m.in. o współpracy scenarzysty i producenta podczas prac nad scenariuszem.

Trudna sztuka komedii i pisanie dla szerokiej publiczności głównym tematem drugiego dnia Script Fiesty

Kolejnego dnia swoimi radami i doświadczeniem dzielili się z uczestnikami: Konrad Aksinowicz, który opowiadał m.in. o pracy nad swoim debiutanckim filmem „W spirali” oraz Andrzej Saramonowicz, który opowiadał o swoich doświadczeniach zawodowych oraz o tym, jakich chwilach w życiu warto pisać scenariusze, z kolei Piotr Wereśniak przedstawił czym charakteryzuje się pisanie scenariuszy dla szerokiej publiczności oraz o trudnościach, które towarzyszą pisaniu komedii. W późniejszej części drugiego dnia festiwalu uczestnicy festiwalu spotkali się z Agnieszką Smoczyńska, reżyserką nagrodzonych „Córek Dancingu”.

Komiks, kino dla dzieci i kobiety filmowcy trzeciego dnia festiwalu

Trzeci dzień festiwalu rozpoczął wykład Rafała Skarżyckiego, który dzielił się swoim doświadczeniem nabytym m.in. podczas pracy nad filmowym scenariuszem „Jeża Jerzego” oraz odsłonił tajniki pisania scania i adoptowania komiksów. Następnie Maciej Jakubczyk wprowadził wszystkich w temat filmu dla dzieci. Wspólnie z uczestnikami próbował znaleźć odpowiedź na to, dlaczego w Polsce powstaje tak mało filmów dla dzieci i jak możemy to zmienić czerpiąc inspiracje, chociażby z krajów Skandynawskich, gdzie znaczna część dochodów tamtejszych kinematografii pochodzi z produkcji filmów dla młodej widowni. Uczestnicy mogli też prześledzić i przeanalizować tematy najczęściej poruszane przez europejskich twórców tworzących filmy dla dzieci. Na półmetku festiwalu na scenie pojawił się Bodo Kox, który zdradził jak radzić sobie w trudnych relacjach początkujący scenarzysta – producent i co trzeba zrobić by zainteresować go swoim projektem. Następnie odbył się panel dotyczący kobiet filmowców. W dyskusji wzięły udział m.in.: Monika Talarczyk-Gubała, Weronika Bilska, Katarzyna Klimkiewicz, Patrycja Nowak.

Co jeszcze przed nami?

W czwartek odbędą się m.in. warsztat Artura Wyrzykowskiego: Analiza polskiego filmu oraz wykłady Łukasza Maciejewskiego, którzy opowie w jakim kierunku zmierza polskie kino, Jan Kwieciński będzie mówił o relacji scenarzysta-producent, a Julian Friedmann, podzieli się z uczestnikami Script Fiesty swoimi radami, jak pisać scenariusze, żeby ta praca przynosiła pieniądze. W piątek na uczestników Script Fiesty czeka warsztat z Ronaldem Kruschakiem, który opowie o pisaniu i robieniu kina dla dzieci, następnie Agnieszka Kruk wprowadzi w tajniki podstaw pisania scenariuszy, dzięki którym można naszkicować przebieg fabuły w zaledwie 7 minut. Po tym wykładzie odbędzie się finał konkursu na serial telewizyjny. Zwycięski koncept wybierze jury w składzie: Maciej Ślesicki, Irena Strzałkowska, Dawid Janicki i Agnieszka Kruk. Piąty dzień Script Fiesty zakończy spotkanie z Tomaszem Wasilewskim. Ostatni dzień festiwalu to tradycyjnie czas na Pitch Fiestę. W trakcie trzech sesji scenarzyści będą mieli okazję zainteresować producentów swoimi projektami i wymienić się wizytówkami. Wydarzenia organizowane jest w tzw. formule „szybkich randek”.

5. Festiwal Script Fiesta odbywa się w Warszawskim kinie Elektronik, wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Warsztatom i wykładom towarzyszą projekcje polskich filmów.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://scriptfiesta.pl

07.04.2016