"Za niebieskimi drzwiami". Rozmowa z twórcami filmu

Rozmawiamy z twórcami filmu dla młodych widzów „Za niebieskimi drzwiami”, który wejdzie na ekrany kin 4 listopada 2016. 

Film „Za niebieskimi drzwiami” to nowy polski fabularny film dla młodych widzów, oparty na książce Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule.

To historia 11-letniego Łukasza, którego matka zapadła w śpiączkę na skutek urazu po wypadku samochodowym. Chłopiec zostaje oddany pod opiekę nieznanej mu dotąd ciotki mieszkającej w nadmorskim pensjonacie. Łukasz bardzo tęskni za mamą i nie potrafi się przystosować do nowej sytuacji. Czuje się osamotniony i za wszelką cenę chcę się wyrwać z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w pensjonacie otwierają portal do innego, baśniowego świata, na pozór bardzo przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu.

O kinie familijnym i filmie „Za niebieskimi drzwiami” rozmawiamy z jego twórcami: reżyserem Mariuszem Palejem, producentem wykonawczym Wojciechem Stuchlikiem, odtwórczynią jednej z głównych ról Ewą Błaszczyk oraz autorem książki „Za niebieskimi drzwiami” Marcinem Szczygielskim.

Producentem filmu jest TFP, a koproducentami Polsat, Fremantle Media, Heliograf, Alien FX, AB Film Production. Film był wspófinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Odra Film. W rolach głównych w filmie występują: Ewa Błaszczyk, Dominik Kowalczyk, Michał Żebrowski, Magdalena Nieć, Teresa Lipowska oraz Adam Ferency. Film wejdzie na ekrany polskich kin 4 listopada 2016. Dystrybutorem obrazu jest Mówi Serwis.

„To jest bardzo trudny gatunek, bo bardzo trudno się zwracać do pokolenia osiem plus, jednocześnie do rodziców i do dziadków. To kilka generacji i każdy coś musi dla siebie znaleźć. Ten film ma takie cechy. Ma i poziomy bardzo przygodowe, poziomy zaskoczenia i tajemnicy, i jakiejś grozy miejscami, gdzie można się trochę przestraszyć, ale są również elementy relacji międzyludzkich – wzruszenia, ciepła” – mówi o filmie Ewa Błaszczyk. Każdy, kto kupi bilet na film „Za niebieskimi drzwiami” wspomoże fundację „Akogo?” Ewy Błaszczyk. Honorowy patronat nad filmem objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

„Za niebieskimi drzwiami”. Rozmowa z twórcami. Transkrypcja (.rtf)

25.10.2016