"Za niebieskimi drzwiami" w kinach

4 listopada na ekrany kin weszła nowa polska produkcja fabularna dla młodych widzów „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja. Film był współfinansowany przez PISF.

Film na podstawie książki

Film „Za niebieskimi drzwiami” to nowy polski fabularny film dla młodych widzów, oparty na książce Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule.

To historia 11-letniego Łukasza, którego matka zapadła w śpiączkę na skutek urazu po wypadku samochodowym. Chłopiec zostaje oddany pod opiekę nieznanej mu dotąd ciotki mieszkającej w nadmorskim pensjonacie. Łukasz bardzo tęskni za mamą i nie potrafi się przystosować do nowej sytuacji. Czuje się osamotniony i za wszelką cenę chcę się wyrwać z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w pensjonacie otwierają portal do innego, baśniowego świata, na pozór bardzo przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu.

Produkcja dla młodych widzów ze wsparciem PISF

Film wyprodukowało TFP we współpracy z: Telewizją Polsat, Fremantlemedia Polska, Heliograf, Alien FX, AB Film Production, Dreamsound oraz Odrą Film. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Reżyserem filmu jest Mariusz Palej. Autorami scenariusza są Adam Wojtyszko, Magdalena Nieć, Katarzyna Stachowicz-Gacek. Zdjęcia zrealizował Witold Płóciennik. Scenografię do filmu stworzyła Katarzyna Sobańska, a kostiumy Barbara Sikorska-Bouffał i Julia Bouffał.

Obsada

W rolach głównych w filmie występują: Ewa Błaszczyk, Dominik Kowalczyk, Michał Żebrowski, Magdalena Nieć, Teresa Lipowska oraz Adam Ferency. W role dziecięcych bohaterów wcielili się Dominik Kowalczyk, Sara Ługowska, Oskar Wojciechowski i Jakub Gawarecki.

„To jest bardzo trudny gatunek, bo bardzo trudno się zwracać do pokolenia osiem plus, jednocześnie do rodziców i do dziadków. To kilka generacji i każdy coś musi dla siebie znaleźć. Ten film ma takie cechy. Ma i poziomy bardzo przygodowe, poziomy zaskoczenia i tajemnicy i jakiejś grozy miejscami, gdzie można się trochę przestraszyć ale są również elementy relacji międzyludzkich – wzruszenia, ciepła” – mówi o filmie Ewa Błaszczyk. Każdy, kto kupi bilet na film „Za niebieskimi drzwiami” wspomoże fundację „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

Premiera kinowa 4 listopada 2016

Film wszedł na ekrany polskich kin 4 listopada 2016. Dystrybutorem obrazu jest Mówi Serwis. Honorowy patronat nad filmem objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

Paulina Bez

04.11.2016