Za tydzień Nowe Horyzonty

To już dziewiąta edycja Ery Nowe Horyzonty, jednego z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce. Po raz czwarty we Wrocławiu.


Tegoroczny festiwal zacznie się 23 lipca i potrwa do 2 sierpnia. Jak co roku można spodziewać się wysypu ciekawych propozycji filmowych – bezkompromisowych, innowacyjnych i oryginalnych obrazów z całego świata. W sumie zostanie pokazanych ok. 550 filmów, 150 z nich będzie miało polskie premiery.

Festiwal rozpocznie głośna „Biała wstążka” Michaela Haneke uhonorowana w tym roku Złotą Palmą w Cannes. Film jest analizą narodzin XX-wiecznych totalitaryzmów. Na zamknięcie imprezy pokazany zostanie tegoroczny zdobywca 7 Cezarów – francusko-belgijska produkcja „Serafina” Martina Provosta – historia prostej kobiety o niezwykłym talencie, która staje się gwiazdą świata sztuki. Niewątpliwym wydarzeniem Nowych Horyzontów będzie też pokaz najnowszego obrazu Pedro Almodovara „Przerwane objęcia”, z Penelope Cruz w roli głównej.

Jak co roku najbardziej emocjonującą częścią wrocławskiej imprezy są jednak konkursy. Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to wybór 14 premierowych, często prowokacyjnych filmów z całego świata. W tegorocznym programie znalazły się m.in. mroczny obraz „Jezioro” Phillipe’a Grandrieux oraz „Tlen” Iwana Wyrypajewa z Karoliną Gruszką w roli głównej.

Ciekawie zapowiada się też konkurs Nowe Filmy Polskie. Weźmie w nim udział 13 obrazów powstałych w ostatnim roku, m.in. prezentowane premierowo „Handlarz cudów” Bolesława Pawicy i Jarosława Szody, „Hel” Kingi Dębskiej i „Las” Piotra Dumały, a także „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec oraz „Moja krew” Marcina Wrony.

 

W sekcji konkursowej wezmą udział także produkcje, które gościły już na ekranach kin – „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta, „Rysa” Michała Rosy, „Nieruchomy poruszyciel” Łukasza Barczyka i „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej.

 

Jest o co walczyć – zwycięzcy konkursu przypadnie Wrocławska Nagroda Filmowa w wysokości 100 000 zł, natomiast reżyser filmu nagrodzonego za debiut otrzyma 40 000 zł.

Na Nowych Horyzontach znajdzie się też miejsce na przegląd kinematografii szwedzkiej i kanadyjskiej oraz węgierskiej nowej fali, a także retrospektywy Guy’a Madina, Miklósa Jancsó i kontrowersyjnego tajwańskiego twórcy Tsai Ming-Lianga.

 

We Wrocławiu będzie można zobaczyć również filmy nowojorskiej eksperymentatorki, ręcznie malującej swoje filmy – Jennifer Reeves. Bohaterami tegorocznych polskich retrospektyw będą Krzysztof Zanussi oraz Piotr Dumała.

Festiwal Era Nowe Horyzonty odbywa się dzięki wsparciu PISF. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.enh.pl.

 

16.07.2009