"Zabij mnie glino" po rekonstrukcji

Zabij mnie glino

Twórcy filmu „Zabij mnie glino”. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

5 października w kinie Kultura w Warszawie odbyła się uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Zabij mnie glino” w reżyserii Jacka Bromskiego. Obraz odrestaurowano w ramach projektu KinoRP przy współudziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Twórcy na pokazie

W projekcji udział wzięli twórcy filmu: reżyser Jacek Bromski, autorka kostiumów Wiesława Starska, aktorzy: Andrzej Grabarczyk, Marek Barbasiewicz, kompozytor muzyki Henri Seroka i kierownik produkcji Dorota Ostrowska-Orlińska. Spotkanie poprowadził krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Zabij mnie glino

Głównym bohaterem filmu jest przestępca Malik (Bogusław Linda). Udaje mu się uciec z więzienia, jednak wkrótce zostaje złapany przez porucznika Popczyka (Henryk Machalica). Podczas rozprawy sądowej ponownie ucieka, a w ukrywaniu się przed policją pomaga mu poznana w pociągu lekarka Dorota (Anna Romantowska). Rozpoczyna się pojedynek między uciekającym Malikiem a ścigającym go Popczykiem.

Plejada aktorów

W obsadzie „Zabij mnie glino” znaleźli się m.in. Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski, Henryk Machalica, Anna Romantowska, Piotr Fronczewski, Andrzej Grabarczyk, Maria Pakulnis i Marek Barbasiewicz.

Na podstawie prawdziwej historii?

Jak przyznał Jacek Bromski, za kanwę historii opowiedzianej w filmie posłużyła mu znaleziona w jednej z kronik kryminalnych notka: – Była tam historia przestępcy, który nazywał się Maliszewski, troszkę podobna, on ciągle uciekał z więzienia i unikał ponownego aresztowania.

Pierwszy polski amerykański film?

Prowadzący spotkanie Łukasz Maciejewski podkreślał, że film „Zabij mnie glino” stanowił nową jakość w polskim kinie i wywarł duży wpływ na polską kinematografię lat 90. – zapoczątkował modę na kino gangsterskie. „Zabij mnie glino” nazywane jest „pierwszym polskim amerykańskim filmem”. Grający rolę Jachimowskiego, partnera Popczyka, aktor Andrzej Grabowski stwierdził nawet, że pod pewnymi względami obraz Bromskiego przebija produkcje ze Stanów: – Jeśli chodzi o porównanie do kina amerykańskiego myślę, że jesteśmy lepsi przynajmniej pod jednym wzglądem: nie sądzę, by w kinie amerykańskim używano ostrej amunicji.

Rzeczywistość lat 80. podbarwiona

Twórcy filmu opowiadali, że ich celem nie było oddanie rzeczywistości epoki PRL-u, ale raczej jej przetworzenie. Jak powiedział Jacek Bromski: – Dawaliśmy ciągle sygnał widzom, że to nie jest ta nasza prawdziwa milicja, że ta rzeczywistość jest trochę wymyślona.

Projekt KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, Toya Studios, Sound Place i Studio Company. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Joanna Kursa

17.10.2012