„Zabij to i wyjedź z tego miasta” na festiwalach w Ottawie i Melbourne

Film animowany „Zabij to i wyjedź z tego miasta” autorstwa Mariusza Wilczyńskiego znalazł się w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Melbourne. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pełnometrażowy debiut reżyserski Mariusza Wilczyńskiego to autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Swoich głosów w animacji udzielają m.in. Krystyna Janda, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska i Małgorzata Kożuchowska.

Polska animacja doceniana na świecie

Światowa premiera filmu miała miejsce w konkursie Encounters na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film otrzymał wyróżnienie jury w konkursie głównym 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, a teraz dostał możliwość zaprezentowania się na festiwalach w Ottawie oraz Melbourne. Festiwal w Ottawie to jeden z najbardziej cenionych imprez promujących światową animację.

– To najważniejszy festiwal animacji w obu Amerykach, a my jesteśmy jedynym polskim filmem który w tym roku tam się zakwalifikował – komentuje reżyser.

Festiwal w Ottawie odbędzie się od 23 września do 4 października 2020 roku, a Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne w dniach 6-23 sierpnia 2020 roku. Festiwale będą miały formę online.

Fabuła filmu

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.

24.07.2020