„Zabij to i wyjedź z tego miasta” w konkursie Encounters na Berlinale

Światowa premiera współfinansowanej przez PISF pełnometrażowej animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego odbędzie się w nowo powołanym konkursie Encounters na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Mariusza Wilczyńskiego. Swoich głosów w animacji udzielają m.in. Krystyna Janda, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska i Małgorzata Kożuchowska. Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films. 

Konkurs Encounters

Sekcja konkursowa Encounters to tegoroczna nowość w programie Berlinale, która towarzyszy konkursowi głównemu i Berlinale Shorts. Jej celem jest wspieranie nowych głosów w kinie i stworzenie dodatkowej przestrzeni dla pokazania bardziej zróżnicowanych form filmowych w oficjalnym programie festiwalu. Trzy osobowe jury przyzna nagrody dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i nagrodę specjalną jury. W sekcji pokazanych zostanie 15 filmów.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia. (opis filmu na podstawie informacji producentki)

„«Zabij i wyjedź z tego miasta»  to autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Przy realizacji filmu wraz z Wilczyńskim współpracuje zespół uzdolnionych animatorów: Agata Gorządek, Jakub Wroński, Marta Pajek, Agnieszka Borowa, Marta Magnuska, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Paweł Walicki, Kacper Czyczyło, Agnieszka Konarska i Anita Kwiatkowska-Naqvi. Muzykę do filmu skomponował Tadeusz Nalepa.”, czytamy na stronie polishanimations.pl


20.01.2020