„Zabij to i wyjedź z tego miasta” wygrywa festiwal w Ottawie

Film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” autorstwa Mariusza Wilczyńskiego otrzymał nagrodę główną w kategorii animacji pełnometrażowej podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie (OIAF). Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu miała miejsce w konkursie Encounters na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film otrzymał wyróżnienie jury w konkursie głównym 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, dostał też możliwość zaprezentowania się na festiwalach w Melbourne oraz Ottawie. Ten drugi to jedna z najbardziej cenionych imprez promujących światową animację. Tym cenniejsza jest nagroda, którą zdobył film Mariusza Wilczyńskiego. – Annecy i Ottawa są dla filmów animowanych tym, czym Cannes i Berlinale lub Wenecja dla filmów aktorskich – napisał na Facebooku reżyser.

Pełnometrażowy debiut Mariusza Wilczyńskiego to autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Swoich głosów w animacji udzielają m.in. Krystyna Janda, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska i Małgorzata Kożuchowska.

Fabuła filmu

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.

03.10.2020