„Zaćma” w kinach

25 listopada 2016 r. do kin wejdzie, współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, „Zaćma” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

„Zaćma”

Film pokazuje mało znany epizod z życia stalinowskiej zbrodniarki – pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa, Julii Brystygierowej. Nazywano ją „Krwawą Luną”, gdyż w czasie przesłuchań pastwiła się nad aresztowanymi z niebywałym okrucieństwem. W początkach lat 60. pojawiła się w Laskach pod Warszawą, w Zakładzie dla Ociemniałych, gdzie bywał też często Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Jego uwięzienie w latach 1953-1956 nadzorowała właśnie Brystygierowa. W czasie trudnej, burzliwej rozmowy z Prymasem Brystygierowa odrzuca ideologię komunistyczną, prosi o odpuszczenie jej zbrodni, o pomoc w odnalezieniu Boga.

Twórcy

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Ryszard Bugajski. Zdjęcia do filmu zrealizował Arkadiusz Tomiak. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Maria Mamona. Na ekranie partnerują jej m.in.: Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos i Marek Kalita.

Producentem filmu jest RB Film, a koproducentami Telewizja Polska, Society for Arts – Chicago, Studio Produkcyjne Orka, Mazowiecki Fundusz Filmowy, Narodowe Centrum Kultury, Kino Świat, TMT Diagnostyka. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Światowa premiera filmu w Toronto

Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto. „Zaćma” była pokazywana w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz podczas Pokazów Warszawskich podczas 12. targów CentEast 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. 

25.11.2016