Zaczął się Festiwal "Młodzi i Film"

Dziś wieczorem rozpoczął się w Koszalinie jubileuszowy 30. Festiwal „Młodzi i Film”. Ta najstarsza w Polsce impreza poświęcona kinowym debiutantom zaprezentuje w tym roku 11 obrazów pełnometrażowych oraz 74 filmy krótkometrażowe, w tym 35 fabuł, 24 dokumenty i 15 animacji.

 

– Cieszymy się, że Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych jest miejscem, gdzie spotykają się artyści sztuki filmowej, oceniani tu nie tylko przez doświadczonych jurorów, ale także młodą publiczność – przywitał gości dyrektor Paweł Strojek.

 

– Uważam „Młodzi i Film” za festiwal moralnego niepokoju, który wylansował polskie filmy w kraju i zza granicą. Tu w Koszalinie patrzymy do przodu i widzimy jak będzie wyglądało kino polskie za pięć, dziesięć lat – mówił Janusz Kijowski, dyrektor programowy Festiwalu.

 

Filmem otwarcia był pokazywany poza konkursem debiut „Sala samobójców” Jana Komasy. Publiczność zobaczyła też dokument „Debiut” w reżyserii Edyty Wróblewskiej, relacjonujący poprzednią edycję „Młodzi i Film” oraz film „Janusz Morgenstern ogląda 'Do widzenia, do jutra'”, poświęcony temu zmarłemu niedawno twórcy.

 

W związku z jubileuszem, organizatorzy zapraszają na retrospektywę słynnych polskich debiutów ostatniego trzydziestolecia, prezentację najważniejszych debiutów zagranicznych minionego roku, pokazy filmów Jurorów i wystawę prac autora tegorocznego plakatu Stasysa Eidrigeviciusa „W otchłani obrazu”. Ważnym punktem programu będzie prowadzona przez dyrektora artystycznego Festiwalu w Gdyni, Michała Chacińskiego debata „Debiut filmowy w polskiej kinematografii”, w której wezmą udział tylko młodzi twórcy: Dorota Lamparska – szefowa Koła Młodych SFP, Paweł Ferdek ze Stowarzyszenia „Film 1,2” oraz debiutanci prezentujący swoje filmy w Koszalinie.

 

– Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” to miejsce, gdzie debiutanci mogą liczyć na wartościową informację zwrotną, bo publiczność w Koszalinie jest szczera, aż do bólu – podkreślał Prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

 

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Festiwal „Młodzi i Film” jest laureatem zeszłorocznej Nagrody PISF w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe”.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu potrwa do soboty 17 września.

12.09.2011