Zagraniczna dystrybucja kinowa filmu "Pokot"

Współfinansowany przez PISF film „Pokot” 4 stycznia wszedł na ekrany kin w Niemczech. To już kolejny kraj, którego widzowie mają okazję oglądać ostatni film Agnieszki Holland. 

„Pokot” w kinach za granicą 

Współfinansowany przez PISF film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland wchodzi na ekrany kin w kolejnych krajach za granicą.

Od 4 stycznia nagrodzony na Berlinale obraz mogą oglądać widzowie w Niemczech. Niemiecki tytuł to „Die Spur”. Dystrybutorem filmu w Niemczech jest firma Film Kino Text. Film został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków filmowych.

6 kwietnia „Pokot” wszedł na ekrany kin na Słowacji, 18 kwietnia na ekrany kin w Czechach, 28 lipca w Finlandii, 18 sierpnia w Norwegii, 29 września w Szwecji a 10 listopada w Hiszpanii. 

Film Agnieszki Holland został sprzedany również m.in. do Turcji, Chorwacji i Chin. 

„Pokot”

Główną bohaterką nowego filmu w reżyserii Agnieszki Holland jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Twórcy

Autorkami scenariusza do filmu są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do filmu były realizowane m.in.: w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film „Pokot” to polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia, a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film. Film wszedł na ekrany polskich kin 24 lutego 2017.

Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Alfreda Bauera w Berlinie

Światowa premiera „Pokotu” odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie film był pokazywany w Konkursie Głównym. „Pokot” nagrodzono na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą Alfreda Bauera przyznawaną filmom fabularnym, które wyznaczają nowe perspektywy w sztuce filmowej.

Źródło informacji Studio Filmowe TOR


11.01.2018