Zagraniczne nagrody dla „K2. Dotknąć nieba”

Film „K2. Dotknąć nieba” w reżyserii Elizy Kubarskiej jest prezentowany na festiwalu IDFA w Amsterdamie w sekcji Best of Fests. Dokument otrzymał niedawno nagrody na festiwalach filmów górskich w Kanadzie, Austrii i Wielkiej Brytanii. Reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska udaje się do podnóża K2, zabierając ze sobą dzieci alpinistów, którzy zginęli tragicznie w tym miejscu w 1986 r. Dokument został wyprodukowany przez HBO Europe i Wajda Studio.

Nagrody w Kanadzie, Austrii i Wielkiej Brytanii

W pierwszej połowie listopada film „K2. Dotknąć nieba” otrzymał dwie główne nagrody na festiwalach filmowych: nagrodę dla najlepszego filmu pełnometrażowego na Festiwalu Filmów Górskich w Banff w Kanadzie oraz nagrodę Alpine Camera in Gold podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmu Górskiego w Grazu w Austrii. Do tych nagród dołączyła właśnie trzecia – Grand Prize, zdobyta podczas Festiwalu Filmów Górskich w Kendal w Wielkiej Brytanii.

O filmie

Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako „czarne lato” z uwagi na liczbę alpinistów, którzy zginęli, próbując zdobyć ten drugi pod względem wysokości szczyt świata. Byli wśród nich uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay i Chris Tullis wraz z reżyserką Elizą Kubarską jadą pod K2, aby spróbować zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo ich fascynowała i co nimi kierowało, że postanowili poświęcić dla niej wszystko.

Film ze wsparciem PISF

Dokument „K2. Dotknąć nieba” jest koprodukcją HBO Europe i Wajda Studio przy udziale Inselfilm Produktion, Braidmade Films i Vertical Vision Film Studio ze wsparciem PISF i Servus TV. W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. listy Tadeusza Piotrowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Autorem zdjęć do filmu jest Radosław Ładczuk, autorem muzyki jest Michał Jacaszek. Film miał swoją premierę na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, a w HBO – 14 czerwca. Dokument jest dostępny w serwisie HBO GO, a dodatkowo będzie można go obejrzeć w grudniu w HBO2 – 16 grudnia o godz. 22.00 i 18 grudnia o godz. 15.35.

Na podstawie informacji prasowej

23.11.2015