Zagraniczne nagrody dla "Świtezi"

Współfinansowana przez PISF animacja „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka zdobyła kolejne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Producenci docenieni w Albanii

Firma Human Ark, która jest producentem filmu, otrzymała Nagrodę Specjalną na zakończonym 1 października Międzynarodowym Festiwalu Animacji AniFest ROZAFA 2011. Impreza ta, skierowana do najmłodszych odbiorców, jest jedyną międzynarodową imprezą tej rangi w Albanii.

„Świteź” najlepszą animacją w Grecji

Film otrzymał także nagrodę dla Najlepszej Animacji podczas zakończonego 2 października Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Naoussa w Grecji.

Nagroda na festiwalu w Bułgarii

Kolejnym międzynarodowym laurem, który zdobyła w ostatnim czasie „Świteź” jest nagroda dla Najlepszej Krótkometrażowej Animacji na zakończonym 2 października Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Golden Kuker w Sofii, który jest organizowany przez Niezależny Związek Artystów Filmów Animowanych „Proiko Proikov”.

Rosjanie nagradzają „Świteź”

Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Message to Man, który zakończył się w 30 września w Sankt Petersburgu, uznało animację Kamila Polaka za najlepszą spośród wszystkich nadesłanych na festiwal, przyznając jej główną nagrodę w tej kategorii.

Tryumf „Świtezi” za oceanem

„Świteź” docenili również Amerykanie. Na zakończonym 24 września Nowojorskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, okazała się najlepszym krótkometrażowym filmem animowanym, pokonując obrazy z pozostałych krajów.

Świteź

Film jest adaptacją ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. „Świteź” to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.

 

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione.Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową.

Animacja „Świteź” jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Informacja prasowa

12.10.2011